Apel lewicowych ekonomistów ws. rynków finansowych

[2008-03-30 20:00:20]

Grupa lewicowych ekonomistów z całego świata wystosowała apel w sprawie rynków finansowych.

Rozregulowany system finansowy niszczy społeczeństwa. Na Północy, podobnie, jak na Południu, codziennie, po cichu, akcjonariusze wywierają presję na przedsiębiorstwa, to znaczy na pracowników najemnych, starając się wycisnąć z nich jak największą rentowność. Ostre kryzysy spektakularnie, z hukiem i trzaskiem ujawniają wręcz nieprawdopodobne ekscesy spekulacyjnej chciwości oraz ich skutki w sferze działalności gospodarczej i zatrudnienia - piszą sygnatariusze.

Skutkiem prowadzonej obecnie polityki gospodarczej jest, zdaniem autorów apelu, bezrobocie, zatrudnienie na niepewnych warunkach i wzrost nierówności. Podkreślają oni, że od dwóch dziesięcioleci kurs finansów światowych to tylko długa seria kryzysów. Zdaniem ekonomistów powodem takiego stanu jest zniesionie wszelkich przeszkód dla przepływu kapitałów i "innowacji" finansowej.

Twórcy dokumentu żądają uchylenia art. 56 Traktatu Lizbońskiego, który, zakazując wszelkich ograniczeń ruchów kapitału finansowego, a także ograniczenia art. 48 który mówi o "swobodzie działalności gospodarczej".

Jeśli przez "swobodę" należy rozumieć swobodę zniewolenia reszty społeczeństwa przez siły panujące, które dziś ucieleśnia finansjera, mówimy o razu, że jej nie chcemy. Wolimy swobodę życia narodów poza ramami zniewolenia przez rentowność finansową - czytamy w zakończeniu.

Dokument podpisali m.in. Michel Husson, Susan George, Catherine Samary, Eric Toussaint, Peter Wahl, Frieder Otto Wolf, Miren Extezarreta, Robert Guttmann, Riccardo Bellofiore oraz John Christensen.

Projekt poparły także lewicowe media wśród nich "Flamman" (Szwecja), "Publico" (Hiszpania), "Il Manifesto" (Włochy), "L'Humanité" (Francja), "Politis" (Francja), "Le Monde Diplomatique" (Francja), "Là bas si j'y suis" (Francja), "Tageszeitung" (Niemcy) i "Trybuna Robotnicza" (Polska).

Pełna lista sygnatariuszy jest dostępna na stronie: www.stop-finance.org.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku