Warszawa: Międzynarodowe spotkanie ATTAC
[2008-04-15 12:47:11]
![]() 12 kwietnia niemieccy goście spotkali się z reprezentantami polskiego ATTAC, w tym z Ewą Ziółkowską – przewodniczącą zarządu stowarzyszenia oraz aktywistami z kilku miast, m.in. Ryszardem Prątkowskim z Olsztyna, Markiem Szolcem ze Śląska, Krzysztofem Adamskim z Gdyni. Długą dyskusję wykorzystano do omówienia problematyki, związanej z działaniami ATTAC po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. 13 kwietnia w warszawskim Centrum Społecznym MS, z inicjatywy ATTAC Polska, odbyło się spotkanie organizacji, współpracujących z ruchem ATTAC w Polsce. Do udziału, poza delegacją z Niemiec, zaproszeni zostali również przedstawiciele Młodych Socjalistów, w tym Maciej Konieczny, Zieloni 2004, reprezentowani przez Dariusza Szweda, przewodniczącego zarządu krajowego tej partii oraz delegacja Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja z Łukaszem Markowskim, sekretarzem zarządu krajowego SMS, na czele. Na wstępie zebrani przedstawili swoje organizacje i prowadzone przez nie działania. Reprezentanci ATTAC opowiedzieli o historii i genezie światowego ruchu alterglobalistycznego oraz – w dużym skrócie – o powstaniu i działalności polskiego i niemieckiego ATTAC. Przedstawiciele ATTAC Niemcy, dziękując za zaproszenie do współudziału w dyskusji, zaznaczyli, iż ich ATTAC skupia wiele środowisk, od lewicy, poprzez socjaldemokrację, a nawet konserwatystów, więc cieszy ich, że polska sieć ATTAC rozwija się także w podobnym kierunku, grupując we wspólnych działaniach coraz szersze spektrum organizacyjne. Omówiono także obecną sytuację polityczną i społeczną w Europie oraz możliwości zmiany polityki UE na bardziej społeczną, ekologiczną i propracowniczą. Służyć ma temu budowa ruchu społecznego w oparciu o środowiska alterglobalistyczne, lewicowe i ruch związkowy, a także mobilizacja w ramach Europejskiego Forum Społecznego. Proponowano wspólną, europejską kampanię na rzecz socjalnej Europy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Uznano, że jesienne Forum Społeczne w Malmö powinno stworzyć płaszczyznę, która może nadać nową dynamikę dla rozwoju społecznej Europy, dlatego ważna jest obecność w tym Forum jak największej ilości delegacji, także z tzw. "nowych krajów UE", w tym z Polski. W drugiej części spotkania zebrani omawiali najbliższe plany, przede wszystkim przygotowania do EFS w Malmö i Letniej Akademii ATTAC Europa. Kolejną kwestią była organizacja szczytu klimatycznego w Poznaniu, zaplanowanego na grudzień tego roku. Zaprezentowano również kilka pomniejszych projektów, które służyć będą integracji i edukacji. Zamykając spotkanie, przedstawiciele ATTAC Polska podziękowali uczestnikom za przybycie i zapowiedzieli kolejne wspólne projekty. W tym dniu niemiecki ATTAC spotkał się również z przedstawicielką ruchu związkowego Magdaleną Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Jakubem Rzekanowskim i Bartoszem Machalicą - reprezentantami lewicowych mediów. Niemieccy goście odwiedzili także polskie przedstawicielstwo Greenpeace. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?