Gdynia: "8 godzin i ani minuty dłużej!"

[2008-05-04 22:07:00]

Krajowe obchody Święta Pracy Młodych Socjalistów odbyły się w tym roku w Gdyni. W demonstracji, która wyruszyła spod Dworca PKP, ulicami Starowiejską i Świętojańską szło ponad sto osób w tym także członkowie ATTAC Polska i RACJI Polskiej Lewicy.

Głównym hasłem demonstracji było "8 godzin pracy i ani minuty dłużej". Skandowano także "Demokracji! Socjalizmu!" oraz "Podnieść płacę minimalną!".

Adrian Zandberg, sekretarz krajowy MS mówił w trakcie pochodu, że wzrost gospodarczy nie może być wartością samą w sobie, zaś z jego efektów powinno korzystać całe społeczeństwo, a nie tylko elity. Jego zdaniem polityka społeczno-gospodarcza wszystkich rządów po 1989 roku opierała się na akceptacji pogłębiających się nierówności społecznych. "Chcemy więcej równości, silniejszych mechanizmów redystrybucji dochodu i majątku, wyższych nakładów na usługi publiczne" - mówił Zandberg.

Demonstracja, którą uświetniały występy ulicznej grupy Samba Socialista Młodych Socjalistów zakończyła się wiecem pod Urzędem Miasta w Gdyni. Tam przemawiali liderzy MS i RACJI PL.

Grzegorz Ilnicki, Sekretarz Krajowy MS mówił m.in., że to wstyd dla socjalistów, że po stu laty od ogłoszenia hasła 3 x 8 godzin, nadal przychodzi im walczyć o czas na pracę, wypoczynek i sen. Jego zdaniem to hańba dla Polski, że jest krajem, w którym pracownicy wykonują swoją pracę kosztem życia prywatnego i społecznego, pracując długo i za niską płacę.

Przewodnicząca RACJI Polskiej Lewicy prof. Maria Szyszkowska mówiła, że człowiek zawsze musi być celem samym w sobie, a nie środkiem do realizacji politycznych planów. Według niej lewica oparta na solidaryzmie społecznym i dążeniu do neutralności światopoglądowej państwa, powinna odgrywać na scenie politycznej należną jej rolę.

W innych wystąpieniach podkreślano problemy świata pracy oraz krytykowano Sojusz Lewicy Demokratycznej za neoliberalizm gospodarczy. Tzw. "zwrot w lewo" SLD nazywano pozorowanym i niewiarygodnym.

Demonstrację bezskutecznie próbowała zakłócić grupka neonazistów.

W Gdańsku i Gdyni nie odbyły się inne demonstracje z okazji Święta Pracy. Kilkunastu działaczy SLD i FMS, z przewodniczącym rady wojewódzkiej tej partii na czele, złożyło w Gdańsku kwiaty pod pomnikiem "Tym co za Polskość Gdańśka", a w Gdyni na Płycie Marynarza przy Skwerze Kościuszki.

Jan Hulanowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku