Lima: Szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

[2008-05-17 11:31:22]

Pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych wzrostem cen żywności, walka z ubóstwem, analfabetyzmem i skutkami zmian klimatycznych - to główne hasła deklaracji końcowej szczytu UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Limie. W szczycie wzięli udział prezydenci, premierzy i ministrowie z 60 krajów.

W deklaracji przyjętej 16 maja uczestnicy szczytu zobowiązali się do bezzwłocznej pomocy krajom najbardziej dotkniętym rosnącymi cenami żywności. Kraje UE, nie precyzując kwot, zadeklarowały wsparcie walki z biedą i nierównościami społecznymi.

Państwa Ameryki Łacińskiej zobowiązały się do zapewnienia do 2020 r. powszechnego dostępu do wody pitnej, do działań na rzecz wyeliminowania głodu, niedożywienia, bezdomności, analfabetyzmu oraz do poprawienia wskaźników zatrudnienia i upowszechnienia edukacji.

Uczestnicy zadeklarowano wolę zastąpienia wygasającego za 4 lata protokołu z Kioto "ambitnym i globalnym porozumieniem" oraz wyrażono zamiar przeciwdziałania zmianom klimatycznym spowodowanym efektem cieplarnianym

W deklaracji zapisano też, że do końca 2009 r. zakończą się negocjacje umów stowarzyszeniowych Unii Europejskiej ze Wspólnotą Andyjską (Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru) i krajami Ameryki Środkowej. Wyrażono także chęć wznowienia rozmów z Mercosurem.

Premier Donald Tusk, który reprezentował Polskę na szczycie, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej "jednym głosem" przestrzegały polityków Ameryki Łacińskiej przed "pokusą socjalizmu".

W Ameryce Łacińskiej trwa spór widoczny poprzez symboliczne postaci, z jednej strony Hugo Chávez, a z drugiej strony np. prezydent Brazylii Lula da Silva. To są dwa pomysły na rozwój Ameryki Łacińskiej. UE bardzo wyraźnie wskazuje na potrzebę budowania instytucji właściwych dla wolnego rynku, stabilnej demokracji, praworządnego państwa - powiedział Tusk.

Podczas szczytu Tusk odbył rozmowy dwustronne z prezydentami Brazylii, Meksyku i Kolumbii.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku