Lima: Szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby
[2008-05-17 11:31:22]
W deklaracji przyjętej 16 maja uczestnicy szczytu zobowiązali się do bezzwłocznej pomocy krajom najbardziej dotkniętym rosnącymi cenami żywności. Kraje UE, nie precyzując kwot, zadeklarowały wsparcie walki z biedą i nierównościami społecznymi. Państwa Ameryki Łacińskiej zobowiązały się do zapewnienia do 2020 r. powszechnego dostępu do wody pitnej, do działań na rzecz wyeliminowania głodu, niedożywienia, bezdomności, analfabetyzmu oraz do poprawienia wskaźników zatrudnienia i upowszechnienia edukacji. Uczestnicy zadeklarowano wolę zastąpienia wygasającego za 4 lata protokołu z Kioto "ambitnym i globalnym porozumieniem" oraz wyrażono zamiar przeciwdziałania zmianom klimatycznym spowodowanym efektem cieplarnianym W deklaracji zapisano też, że do końca 2009 r. zakończą się negocjacje umów stowarzyszeniowych Unii Europejskiej ze Wspólnotą Andyjską (Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru) i krajami Ameryki Środkowej. Wyrażono także chęć wznowienia rozmów z Mercosurem. Premier Donald Tusk, który reprezentował Polskę na szczycie, stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej "jednym głosem" przestrzegały polityków Ameryki Łacińskiej przed "pokusą socjalizmu". W Ameryce Łacińskiej trwa spór widoczny poprzez symboliczne postaci, z jednej strony Hugo Chávez, a z drugiej strony np. prezydent Brazylii Lula da Silva. To są dwa pomysły na rozwój Ameryki Łacińskiej. UE bardzo wyraźnie wskazuje na potrzebę budowania instytucji właściwych dla wolnego rynku, stabilnej demokracji, praworządnego państwa - powiedział Tusk. Podczas szczytu Tusk odbył rozmowy dwustronne z prezydentami Brazylii, Meksyku i Kolumbii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?