USA: Sąd Najwyższy o Guantanamo

[2008-06-12 20:36:39]

Administracja George`a Busha poniosła kolejną porażkę w sprawie Guantanamo. Sąd Najwyższy USA po raz trzeci stwierdził, że amerykańskie władze pozbawiają przetrzymywanych tam więźniów podstawowych praw obywatelskich.

Większość więźniów podejrzanych o terroryzm od lat przetrzymywana jest w Guantanamo bez postawienia formalnych zarzutów i bez możliwości odwołania się do cywilnych sądów.

Sąd Najwyższy USA stosunkiem głosów 5-4 uznał taką sytuację za niedopuszczalną. Według większości sędziów, konstytucja Stanów Zjednoczonych musi obowiązywać nawet w nadzwyczajnych okolicznościach, co oznacza, że więźniowie Guantanamo powinni mieć prawo do zaskarżenia decyzji o aresztowaniu do sądów cywilnych. Sąd odrzucił argumentację władz USA, że osobom podejrzanym o terroryzm, przetrzymywanym poza terytorium Stanów Zjednoczonych nie przysługują podstawowe prawa obywatelskie. Sędziowie zwrócili uwagę, że choć baza Guantanamo na Kubie formalnie nie jest częścią USA, to jest w pełni kontrolowana przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Decyzja Sądu Najwyższego nie oznacza jednak, że 270 więźniów Guantanamo zostanie uwolnionych. Biały Dom może bowiem przygotować nowy system sądzenia osób podejrzanych o terroryzm i nawet jeśli znów zostanie on uznany za nielegalny, władze zyskają kolejnych kilkanaście miesięcy.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku