Irlandia: Dyskusje na temat powstania nowej lewicowej partii

[2008-07-21 10:26:13]

Jak informuje dziennik "Irish Times" trwają dyskusje na temat utworzenia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i wyborami lokalnymi nowej, zjednoczonej partii lewicowej.

Jak powiedział gazecie Richard Boyd Barrett z partii Sojusz Ludzie Ponad Zyskiem (People Before Profit Alliance) propozycja stworzenia nowej partii powstała po zwycięstwie przeciwników Traktatu Lizbońskiego. Myślę że to głosowanie wyraźnie wskazuje na potrzebę powstania nowej lewicy, ponieważ cały polityczny establishment, łącznie z określającą się jako lewica Partią Pracy, poparł plan dla Europy który odrzuciła większość Irlandczyków - dodał.

Zdaniem Barretta w nowym ugrupowaniu mogliby się znaleźć działacze Partii Socjalistycznej (Socialist Party), Socjalistycznej Partii Robotniczej (Socialist Workers Party), niezależni lewicowi deputowani i związkowcy.

Odnosząc się do tego pomysłu były deputowany Partii Socjalistycznej Joe Higgins stwierdził, że jego partia przez lata była za zaciśnianiem współpracy różnych środowisk lewicowych i powstaniem masowej partii robotniczej.

Podkreślił on jednak, że przez ostatnie lata nie było korzystnych warunków do powstania nowej partii. Jeżeli warunki nie będą sprzyjające tworzenie nowej partii nie ma sensu. Zawsze współpracowaliśmy z innymi grupami lewicowymi czy tworzonymi przez społeczności lokalne i przed przyszłorocznymi wyborami będziemy także rozmawiać na temat współpracy i tego co możemy razem osiągnąć - dodał Higgins.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku