Opara: Globalistyka z azjatyckiej perspektywy

[2008-08-14 11:39:53]

Staraniem ambitnego Wydawnictwa "Sprawy Polityczne" ukazała się książka, która nie powinna ujść uwadze osób myślących. To "Azjatycka szachownica" Daniela S. Zbytka. Autor – wieloletni, doświadczony dyplomata w Indiach – przedstawia kilka studiów o problemach, które są u nas nie tylko mało znane, ale i mało rozumiane. Są to problemy azjatyckiej części naszego globu, a dokładniej, czołowych państwa tamtego regionu.

Praca podzielona jest na trzy części. W pierwszej, pt. "Polityka", autor ukazuje "wielką grę" w Azji, ścieranie się interesów gospodarczych USA, Rosji, Chin, Indii, Pakistanu, Iranu. Część druga, pt. "Gospodarka", zawiera niezwykle kompetentne (autor jest z wykształcenia ekonomistą) analizy przemian gospodarczych w Azji, stosunków ekonomicznych Chin i Indii, oraz źródeł dynamiki rozwojowej wielkich państw tego regionu. Uderza bogactwo faktograficzne tej części. Trzeci dział pracy poświęcony jest kwestiom bezpieczeństwa. Daniel Zbytek kreśli tu przebieg i perspektywy azjatyckiego wyścigu zbrojeń, charakteryzuje też indyjską doktrynę nuklearną.

Lektura tej pracy pozwala zrozumieć ograniczoność naszej myśli politycznej: polonocentrycznej, co najwyżej europocentrycznej, a globalnie zapatrzonej w "jedynego hegemona" – USA. Tymczasem – jak realistycznie pisze Zbytek – "Europa nie jest już centrum świata, coraz bardziej schodzi na margines. Pamiętajmy, że w Indiach (tylko w Indiach – S.O.) żyje więcej ludzi niż w Ameryce Północnej, Unii Europejskiej, krajach byłego ZSRR i Japonii łącznie". Oczywiście, nie tylko o proporcje demograficzne tu chodzi. W tle mamy przede wszystkim zmianę globalnego znaczenia gospodarki azjatyckiej Obok Indii rozwija się supermocarstwo chińskie. "Chiny, które do końca lat 80. XX wieku traktowane były jako państwo o ogromnej liczbie ludności, ale marginalne gospodarczo i politycznie, coraz bardziej stają się pierwszoplanowym graczem na arenie światowej" – stwierdza autor. Dzięki wzrostowi potęgi Chin, zwrócono uwagę na drugiego giganta – Indie. "Wzrost znaczenia obu tych państw" – pisze Daniel Zbytek - "znacząco przeszeregował światową scenę polityczną, spychając na drugi plan kraje, które jeszcze niedawno grały pierwszoplanowe role – przede wszystkim Rosję, jako następczynię ZSRR, Japonię, Wielką Brytanię i inne państwa europejskie".

Te zmiany na globie ziemskim z trudem docierają do świadomości nawet inteligentów w Polsce. Treścią naszej publicystyki (a i polityki) pozostają archaiczne fobie i mity typu "przedmurze chrześcijaństwa", antyrosyjskość, antygermanizm, które, z perspektywy globalnej, mogą co najwyżej śmieszyć. Oczywiście tych, którzy coś wiedzą o naszym kraju. Daniel Zbytek wspomina, że gdy wykładał zagadnienia międzynarodowej polityki ekonomicznej w Delhi School of Economics – zagadywał o Polskę młodych, wykształconych Hindusów. Mało który z nich wiedział coś o naszym kraju, a niektórzy pytali: "czy to gdzieś w Ameryce Łacińskiej?". Autor świadomie zapewne nakłuwa balon naszej megalomanii narodowej, aby realistycznie ukazać obraz świata z innej, pozaeuropejskiej perspektywy, aby przybliżyć nam mocarstwową i rosnąca w siłę Azję, "świat, w którym kształtuje się przyszłość ludzkości".

Każdy, kto pragnie poszerzyć swoją "dolinę widzenia", wyjrzeć poza swary i problemy naszego polskiego i europejskiego grajdołka – dostrzeże w książce Daniela Zbytka znaczące wydarzenie intelektualne. Świat widziany z Azji zdumiewa i skłania do porzucenia łatwych stereotypów globalnych.

Daniel S. Zbytek, "Azjatycka szachownica", Wydawnictwo Sprawy Polityczne, Warszawa 2008, s. 158.

Stefan Opara


Recenzja ukazała się w miesięczniku "Dziś".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku