Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer oraz główny amerykański negocjator w sprawie tarczy John Rood, parafowali umowę w sprawie budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.
Umowa przewiduje, że w Polsce będą stacjonowały rakiety Patriot, a poza tym do 2012 roku zostanie w Polsce umieszczony na stałe amerykański garnizon.
W umowie znajdzie się również zapis o wzmocnionej modernizacji polskiej armii oraz o zaangażowaniu militarnym Amerykanów w naszym kraju. Zostanie powołana polsko-amerykańska instytucja konsultacyjna, która będzie oceniała, co według niej jest zagrożeniem, a co nie.
Według premiera Donalda Tuska, wydarzenia na Kaukazie nie miały żadnego znaczenia dla parafowaniem umowy między obiema stronami. Podkreślił również, iż stosunki polsko-rosyjskie nie będą z tego powodu bardziej napięte.
Z kolei minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski tuż po parafowaniu umowy stwierdził: Mam satysfakcję, porozumienie jest dobre dla Polski, Stanów Zjednoczonych i NATO, a powinni obawiać się go tylko źli ludzie.
W podobnym tonie wypowiadał się John Rood. Wchodziliśmy po schodach po jednym schodku, współpraca z polskimi negocjatorami była dla mnie przyjemności. To cudowne, że możemy parafować umowę i rozpocząć proces, który zmierza do jej podpisania - powiedział.
Porozumienie ostateczne wymaga podpisów szefów państw lub ministrów spraw zagranicznych.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.