Warszawa: Działacze antywojenni pod eskortą (akt.)

[2008-08-15 14:42:45]

15 sierpnia podczas obchodów Święta Wojska Polskiego policja i żandarmeria wojskowa próbowały przeszkodzić w proteście Młodych Socjalistów, którzy - zgodnie ze wcześniejszym zgłoszeniem - chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej i militaryzmu.

Funkcjonariusze otoczyli działaczy antywojennych, wśród których był lider Nowej Lewicy Piotr Ikonowicz, próbując niedopuścić do pikiety.

Policja legitymowała protestujących przez około godzinę. Pomimo to kilka osób, które znalazły się poza kordonem, uruchomiło nagłośnienie, rozdawało ulotki oraz rozwinęło transparent przeciwko tarczy.

Pod koniec defilady uczestnicy protestu zostali zwolnieni przez policję i mozliwiono im polaczenie się. Na koniec odbyło się spontaniczne street party, ktore cieszyło się dużym zainteresowaniem warszawiaków. Nikogo nie aresztowano, ani nie postawiono zarzutów, pomimo że funkcjonariusze grozili sądem grodzkim za nielegalne zgromadzenie.

Paweł Bolek
Piotr Ciszewski
Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku