Fico: "Kosowa nie uznamy, to zamknięty temat"
[2008-08-19 17:31:47]
![]() Nie widzę w obecnej chwili przestrzeni dla zmiany naszego stanowiska, ponieważ w przypadku proklamowania niepodległości Kosowa doszło do ciężkiego naruszenia prawa międzynarodowego. Słowacja jest małym państwem, a małe państwo nie ma innych instrumentów działania niż prawo międzynarodowe. Nie mamy tarczy antyrakietowej ani bomby atomowej, żebyśmy mogli robić co nam się na świecie podoba. Jako broni możemy w dyskusjach używać tylko paragrafów prawa międzynarodowego. Jesteśmy przekonani, że w przypadku niepodległości Kosowa zostało naruszone to prawo i dlatego nie widzimy możliwości zmiany naszego stanowiska. Dla nas temat Kosowa jest w tej chwili zamknięty - powiedział Fico dziennikarzom agencji prasowej SITA. Słowackie władze nie będą także honorowały dokumentów wystawionych przez władze Kosowa. Tymczasem Kosowo już przygotowuje się do emisji paszportów dla swoich obywateli. Nie uznajemy niepodległości Kosowa, więc też ich dokumentów. Nadal będziemy honorować dokumenty wystawione przez Serbię i władze stabilizacyjne ONZ - powiedział rzecznik słowackiego MSZ Ján Škoda. To by było śmieszne, gdybyśmy uznawali paszporty Kosowa, ponieważ paszport jest wyraźnym sygnałem, że pochodzi się z tego właśnie państwa. A my nie uznajemy tego państwa - stwierdził premier Fico. Problemem kosowskich paszportów będzie musiała zająć się Unia Europejska. Trwają już dyskusje, czy paszporty kosowskie będą uznawane i czy na ich podstawie będzie można ubiegać się o uzyskanie europejskiej wizy. A jeśli nawet będzie istniała taka możliwość, to pojawia się pytanie, czy do wiz dla obywateli Kosowa będzie miało zastosowanie porozumienie o uproszczonym ruchu wizowym pomiędzy Unią Europejską a Serbią, które przewiduje obniżenie ceny wizy UE z 60 do 35 euro. Słowacja konsekwentnie opowiada się przeciwko uznaniu niepodległości Kosowa. Również prezydent Słowacji Ivan Gašparovič twierdził, że nie widzi na razie możliwości uznania tego państwa. Jedyną siłą polityczną na Słowacji, która opowiadała się za uznaniem niepodległości Kosowa, jest Partia Węgierskiej Koalicji - ugrupowanie mniejszości węgierskiej. Właśnie kwestią licznej mniejszości węgierskiej tłumaczy się takie, a nie inne stanowisko władz Słowacji wobec Kosowa. Przeciwko niepodległości Kosowa zdecydowanie opowiadają się także Hiszpania i Rumunia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?