RPA: Prezydent Thabo Mbeki rezygnuje ze stanowiska

[2008-09-21 09:05:11]

Prezydent Republiki Południowej Afryki Thabo Mbeki zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska po tym jak Narodowy Komitet Wykonawczy centrolewicowego Afrykańskiego Kongresu Narodowego (African National Congress) - partii która nominowała go na tę funkcję - uznał, że powinien on ustąpić.

Nasz ruch przeszedł przez okres próby, który mógł pozostawić po sobie pęknięcia, które jesteśmy zdecydowani zaleczyć. W tym celu i po długiej dyskusji wewnątrz partii ANC podjął decyzję o odwołaniu prezydenta Mbekiego ze stanowiska przed wygaśnięciem jego kadencji - stwierdził Sekretarz Generalny ANC Gwede Mantashe.

Decyzja władz partii ma związek z umorzeniem procesu o korupcję Jacoba Zumy, obecnego lidera Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Prowadzący sprawę sędzia Chris Nicholson zasugerował, że to Mbeki z powodów politycznych inspirował śledztwo przeciwko swojemu głównemu rywalowi wewnątrz ANC.

Oświadczenie prezydenta spotkało się z komentarzami ze strony różnych ugrupowań w Republice Południowej Afryki. Socjaldemokratyczne ugrupowanie Zjednoczony Ruch Demokratyczny (United Democratic Movement) określił sposób odwołania Mbekiego jako polityczne barbarzyństwo. Oto osoba która nie jest oskarżona o żadne przestępstwo zostaje usunięta z urzędu przez człowieka który ma zarzuty oszustwa i korupcji - stwierdził deputowany UDM Bantubonke Holomisa.

Liderka liberalnej Unii Demokratycznej (Democratic Union) Helen Zille stwierdziła, że decyzja o usunięciu Mbekiego z urzędu doprowadziła do tego, że wewnętrzny konflikt w ANC stał się teraz konfliktem ogólnokrajowym. Według przewodniczącej DU Afrykański Kongress Narodowy chce znaleźć sposób aby oddalić oskarżenia od Jacoba Zumy. Zmiana na stanowisku prezydenta doprowadzi do tego, że wszelkie zarzuty wobec Zumy zostaną cofnięte - powiedziała Zille.

Lider populistycznej Partii Wolności Inkatha (Inkatha Freedom Party), reprezentującej Zulusów, Mangosuthu Buthelezi powiedział, że decyzja Narodowego Komitetu Wykonawczego ANC to największe wyzwanie dla RPA od czasów apartheidu. Przewodniczący IFP stwierdził, że zna Mbekiego od blisko 30 lat. Wiem, że to człowiek który dbał o rozwój, stabilną gospodarkę i miejsce RPA w świecie - dodał zuluski przywódca.

Zdaniem lewicowego Panafrykańskiego Kongresu Azanii (Pan Africanist Congress of Azania) decyzja władz ANC nie była podjęta dla dobra kraju, ale wyłącznie jednej grupy politycznej. Prezydent PAC Letlapa Mphahlel stwierdził, że Afrykański Kongres Narodowy ma prawo do powoływania i odwoływania członków swojej partii z poszczególnych funkcji jednak odwołanie Mbekiego było spowodowane wewnątrzpartyjnymi sporami.

Przewodnicząca socjaldemokratycznego ugrupowania Niezależni Demokraci (Independent Democrats) Patrica de Lille powiedziała, że nie wie jaki wpływ będzie miało ustąpienie Mbekiego na pracę rządu. Dodała, że Afrykański Kongres Narodowy powinnien przedstawić plan na wypadek gdyby ministrowie chcieli ustąpić razem z prezydentem.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku