Pięć związków apeluje o wspólną walkę w interesie ludzi pracy
[2008-10-21 17:35:39]
Przeciwstawiamy się wprowadzeniu ustawy odbierającej setkom tysięcy pracowników prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Uważamy za właściwe przyjęcie ustawy przedłużającej dotychczasowe zasady. Jakiekolwiek zmiany mogą być wprowadzone wyłącznie w drodze dialogu społecznego, rozmów i ustaleń zainteresowanych stron. Uważamy za konieczne rozszerzenie grona uprawnionych do korzystania z prawa do wcześniejszych emerytur, np. na pracowników ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego, a nie ograniczanie tego uprawnienia, jak w przesłanym do Sejmu projekcie chce tego rząd - czytamy w apelu podisanym przez szefów Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Bogusława Ziętka, KNSZZ "Solidarność" Grzegorza Durskiego, Związku Rybaków Polskich Grzegorza Hałubka, Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rybaków Grzegorza Szomburga i Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Roberta Szulca. Związki zawodowe pokreślają, że przeciwstawiają się polityce rządu, której skutkiem może być likwidacja setek tysięcy miejsc pracy, zagrożone m.in. działaniami Komisji Europejskiej. Jest rzeczą absolutnie oczywistą, że w tym samym czasie, gdy z pieniędzy podatników ratuje się w państwach UE banki, także prywatne, nie może być zgody na to, aby odmawiano takiej pomocy, która ma służyć ratowaniu realnie istniejących miejsc pracy w zagrożonych branżach. Niesprawiedliwa i krzywdząca polityka UE wobec polskich rybaków musi ulec zmianie. Nie ma naszej zgody na upadek stoczni, który pociągnąłby za sobą upadłość setek firm w całym przemyśle stoczniowym - podkreślono w stanowisku. Zaapelowali oni do rządu o podjęcie realnych działań w sprawach takich jak narzucenie Polsce limitu emisji gazów cieplarnianych czy uznanie przez prawa polskich pielęgniarek i położnych do wykonywania zawodu na terenie Unii Europejskiej. Związkowcy podkreślili także, że przeciwstawiają się komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia, a także antypracowniczym działaniom takim jak liberalizacja Kodeksu Pracy. Apelujemy do liderów, działaczy i członków OPZZ, NSZZ "Solidarność", FZZ oraz innych branżowych i lokalnych organizacji związkowych: zapomnijmy o wzajemnych urazach i podziałach. Zacznijmy współpracę i organizujmy ludzi pracy we wspólnej walce - kończą swój apel liderzy pięciu związków. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?