WRS o sekciarstwie "Koalicji Antyfaszystowskiej" (akt.)
[2008-11-09 03:58:16]
Komisja Krajowa stowarzyszenia "Wolność - Równość – Solidarność" odniosła się do opublikowanego na portalu Indymedia ogłoszenia tzw. "Koalicji Antyfaszystowskiej", czyli nieformalnej grupy związanej z warszawskim środowiskiem anarchistycznym.
Autorzy ogłoszenia wezwali do zorganizowania w dniu 11 listopada demonstracji antyfaszystowskiej. W tekście ogłoszenia znalazła się jednocześnie informacja: na demonstracji nie chcemy jakichkolwiek symboli partyjnych ani czerwonych flag. 11 listopada w Warszawie to nie miejsce na lewicową propagandę.
Jak czytamy w oświadczeniu KK WRS ten fragment ogłoszenia wzbudził zażenowanie władz stowarzyszenia.
Komisja Krajowa WRS za szczególnie szkodliwy uważa zakaz "używania czerwonej flagi". Zakaz ten jest przejawem politycznego sekciarstwa oraz rozbijania, i tak podzielonego już, ruchu antyfaszystowskiego. Zdziwienie Komisji budzi również sformułowanie, że "11 listopada nie jest miejscem na lewicową propagandę", zważywszy na fakt iż to właśnie lewicowcy, w tym właśnie anarchiści, zawsze stanowili pierwszy front walki z faszyzmem. Do dnia dzisiejszego - front jednolity - czytamy w oświadczeniu WRS.
Ponieważ nie ma zgody na podobne postępowanie KK WRS oświadcza, że ani Stowarzyszenie, ani też jego członkowie i członkinie nie wezmą udziału w tej politycznej awanturze wywołanej przez tzw. "Koalicję Antyfaszystowską" - konkludują autorzy oświadczenia.
***
Po krytyce z jaką spotkało się to oświadczenie w wielu środowiskach działacze "Koalicji Antyfaszystowskiej" przyznali, że użyli niefortunnego sformułowania, a na blokadę marszu ONR zapraszają całą antyautorytarną lewicę niezależnie od kolorów flag.
Nie życzymy sobie natomiast symboli partii politycznych, ani ugrupowań dążących do wprowadzenia rządów totalitarnych - stwierdzają organizatorzy protestu.
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.