Niemcy: Komuniści groźniejsi od nazistów?

[2009-01-04 18:53:03]

W czasach zimnej wojny zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości częściej zajmował się ściganiem komunistów niż byłych nazistów - wynika z badań opisanych w najnowszym numerze tygodnika "Der Spiegel".

Rezultaty badań, przeprowadzonych przez historyka Josefa Foschepotha, opublikował periodyk historyczny "Zeitschrift für Geschichtswissenschaft".

W okresie 1951-68 liczba wyroków przeciwko komunistom (łącznie 6758) była niemal siedmiokrotnie wyższa niż wydanych przeciw sprawcom zbrodni nazistowskich (999) - pomimo że naziści pomordowali miliony ludzi, a komunistom zarzucano głównie przestępstwa polityczne, jak zdradę kraju - pisze gazeta.

Po II wojnie światowej Komunistyczna Partia Niemiec (Kommunistische Partei Deutschlands) była początkowo obecna w rządach prawie wszystkich landów. Jednak do 1951 roku utraciła około 300 tys. członków. Mimo to kanclerz Konrad Adenauer widział w niej poważne zagrożenie, a w 1956 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny zdelegalizował KPD.

Według badań Foschepotha, do 1968 roku prokuratorzy prowadzili dochodzenia przeciw aż 125 tys. osób w sprawie przestępstw politycznych. Celem była nie tyle walka z pozbawioną znaczenia KPD, co z komunistycznymi przekonaniami - cytuje historyka tygodnik.

Dla porównania: do dnia dzisiejszego dochodzenia w sprawach przestępstw narodowosocjalistycznych prowadzono przeciwko 106 tys. osób - pisze " Der Spiegel".

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku