Ukraina: Strajk okupacyjny w Chersoniu
[2009-02-12 15:03:03]
Powodem rozpoczęcia tak radykalnej akcji było to, że właściciel zakładu Aleksandr Olejnik od września 2008 roku nie wypłaca zatrudnionym pensji. Roszczenia w stosunku do niego sięgają obecnie 4,5 mln hrywien. Produkcja w zakładzie została wstrzymana, a Olejnik postanowił go zlikwidować, wywożąc maszyny, urządzenia i surowce do jednej ze swoich fabryk w Białej Cerkwi. Wśród strajkujących obecne są radykalne nastroje, co jest po części związane z tym, że okupacja zakładu jest aktywnie wspierana przez Organizację Marksistów. Przy biernej postawie firmy ochroniarskiej pracownicy zajęli budynek administracyjny, z którego wyprosili dyrektorkę. Jeden z zatrudnionych powiedział jej: My się wieszać nie będziemy, niedoczekanie wasze! Teraz to wy się sami powieście - pani i pan Olejnik!. Wypowiedź ta ma związek z tragedią, do której doszło w 2006 roku na terenie zakładów, kiedy to zarząd wypłacił pracownikom zaległe pensje dopiero, gdy jeden z nich powiesił się. Strajkujący wybrali organ kierujący protestem - Radę Kolektywu Pracowniczego, której przewodniczącym został tokarz Leonid Nimczonok. Ciało to zredagowało swoje postulaty, w których, obok wstrzymania grabieży zakładu, wznowienia produkcji i wypłaty zaległych pensji pojawiły się hasła nacjonalizacji pod kontrolą społeczną oraz podjęcia przez rząd aktywnej walki z kryzysem i bezrobociem. Ponadto okupujący zakład 8 lutego masowo wystąpili ze związku zawodowego FPU i założyli własny, nadając mu nazwę "Pietrowiec" (od nazwiska patrona zakładu G.I. Pietrowskiego). Jego przewodniczącym został Niemczonok. 11 lutego do okupujących zakład przyjechali przedstawiciele Partii Regionów oraz emisariusze gubernatora obwodu chersońskiego, bezskutecznie próbując nakłonić ich do przerwania protestu. W międzyczasie Aleksander Olejnik wystosował donos do prokuratury stwierdzając jednocześnie, iż niektóre z pracowniczych postulatów popiera. Chersońskie Zakłady Budowy Maszyn w czasach radzieckich były fabryką kombajnów im. G.I. Pietrowskiego. W niepodległej Ukrainie zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę skarbu państwa, a następnie sprzedany Aleksandrowi Olejnikowi, który jest przyjacielem zięcia byłego prezydenta kraju Leonida Kuczmy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?