Warszawa: Pochód ideowej lewicy

[2009-05-01 23:21:02]

Warszawskie obchody święta pracy rozpoczęły się od wiecu zorganizowanego przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Lokatorzy z Mińska Mazowieckiego mówili o tragicznej sytuacji mieszkaniowej panującej w ich mieście.

Około godziny 11.00 pod budynkiem giełdy rozpoczęła się demonstracja zorganizowana przez Lewicową Alternatywę, Nową Lewicę, Komunistyczną Partię Polski, Pracowniczą Demokrację i Stowarzyszenie "Wolność - Równość - Solidarność". Wzięło w niej udział ponad 300 osób. Obecni byli również członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, Polskiej Partii Socjalistycznej, Związku Syndykalistów Polski i Młodych Socjalistów, a także działacze organizacji lokatorskich - Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Zebrani przynieśli transparenty "Stop represjom za działalność związkową" (OZZ IP), "Kiedyś zomo dzisiaj banki, nie daj się trzymać w szachu" (LA) i "Kapitalizm zabija" LA. Główny transparent głosił "Kapitalizm nie działa".

Piotr Ciszewski z LA stwierdził, że hasło pochodu brzmi kiedyś zomo dzisiaj banki, ponieważ dawną dyktaturę partyjnej oligarchii zajmuje dziś dyktatura banków i kredytów uzależniających ludzi na wiele lat. Dodał, że tocząca się obecnie debata polityczna to farsa opierająca się na tym co powiedział Janusz Palikot czy Jarosław Kaczyński zamiast faktycznych problemach społecznych.

Przedstawiciel Nowej Lewicy mówił o znaczeniu 1 maja jako dnia walki o prawa ludzi pracy.

Zebrani przeszli następnie pod budynek giełdy papierów wartościowych, gdzie wystąpił Andrzej Smosarski (LA), który powiedział, że giełda polega na graniu w ruletkę miejscami pracy, zwłaszcza w sytuacji kryzysu ekonomicznego.

Podczas przemarszu spod giełdy demonstranci napotkali kilku członków neofaszystowskiej organizacji Falanga, w których kierunku poleciały z pochodu petardy.

Demonstranci przeszli głównymi ulicami miasta, skandując "Dość bankowej dyktatury", "Nasze prawo, prawo pracy", "Kiedyś zomo dzisiaj banki" oraz "Rząd na bruk, bruk na rząd". Wznoszono też hasła lokatorskie - "Lokatorzy to nie towar", "Chcemy mieszkań komunalnych" i "Mieszkanie prawem nie towarem".

Demonstracja zatrzymała się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Beata Karoń z KPP stwierdziła, że kryzys jest nieunikniony w gospodarce kapitalistycznej. Powiedziała, że należy wystąpić przeciwko stałemu pogarszaniu się warunków pracy, "uelastycznianiu" kodeksu pracy, zmuszaniu pracowników do pracy w nadgodzinach, zatrudnianiu bez umowy o pracę i nieuzasadnionemu obniżaniu wynagrodzenia.

Piotr Ikonowicz (NL) stwierdził, że rządzących nie obchodzi los lokatorów czy pracowników.

Demonstracja zakończyła się pod siedzibą Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Działacze LA spalili podobiznę przewodniczącej PKPP Lewiatan Henryki Bochniarz.

Marek Garztecki z PPS przyrównał kapitalizm do panującej obecnie świńskiej grypy. Wyraził przekonanie, że obie zarazy zostaną wkrótce pokonane.

Przedstawiciel NL stwierdził, że PKPP Lewiatan to grupa roszczeniowo nastawionych zatrudnicieli, a to właśnie pracownicy są prawdziwymi pracodawcami, ponieważ dają swoją pracę tym, którzy ich zatrudniają.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku