Poznań: Demonstracja w obronie Rozbratu (akt.)
[2009-05-10 00:11:04]
![]() Podczas wiecu pod Operą głos zabrał między innymi Marcel Szary z OZZ IP w zakładach Cegielskiego, który stwierdził, że związkowcy będą bronić Rozbratu ponieważ jest to miejsce w którym odbywały się ich spotkania i gdzie doszło do zawiązania związku. Bartosz Kantorczyk z OZZ IP mówił o tym, że walka toczy się o całą przestrzeń miejską, więc także o dostępne mieszkania komunalne czy spółdzielcze. Piotr Ciszewski z LA stwierdził, że walka o Rozbrat to także walka o to czy w centrach miast ma być miejsce jedynie dla kapitalistów, banków i drogich apartamentowców. Następnie demonstranci udali się przez Most Teatralny, a potem ul. Roosevelta, św. Marcin i Ratajczaka w stronę Starego Browaru. Podczas przemarszu na rusztowaniach jednego z mijanych budynków rozwieszony został duży banner "Rozbrat zostaje - odzyskujemy miasto". Podczas wiecu pod galerią handlową Stary Browar przemawiał m.in. Jarosław Urbański z poznańskiej Federacji Anarchistycznej (przypomniał hipokryzję władz dotyczącą podnoszenia kwestii "nielegalności" Rozbratu, zwłaszcza w kontekście do dziś niewyjaśnionej sytuacji Starego Browaru). Dodał, że Rozbrat zorganizował liczne imprezy kulturalne ani razu nie prosząc o wsparcie finansowe miasta. Demonstracja ruszyła ul. Półwiejską i dotarła na Stary Rynek gdzie na schodach ratusza odbył się kolejny wiec. Andrzej Smosarski z LA stwierdził, że Poznań może być dumny z Rozbratu, który jest miejscem działania licznych ruchów społecznych. Demonstranci przeszli na ul. Żydowską, gdzie odbyło się symboliczne zaskłotowanie pustego budynku. Z budynku tego usunięto mieszkańców pod pozorem konieczności rozpoczęcia remontu, tymczasem od kilku miesięcy nic się w tym kierunku nie dzieje. Zebrani przypominali, że jeśli władze miasta odbiorą im Rozbrat, to ludzie zaskłotują wiele innych budynków i przyjdą nawet do prezydenta miasta. Przód pochodu otwierał duży transparent "Odzyskujemy miasto – przeciw prywatyzacji przestrzeni publicznej – w obronie Rozbratu". Skandowano między innymi hasła: "Łapy precz od Rozbratu", "Solidarność naszą bronią", "Miasto nie dla inwestorów", "Deweloperzy, burżuje, wasz koniec się szykuje", "Dość prywatyzacji przestrzeni publicznej", "Mieszkanie prawem nie towarem", "Kapitalizm – kanibalizm", a także "Grobelny i Kulczyk to jedna banda!" i "Precz z Grobelnym". Ze szczegółową i barwną relacją z manifestacji można się zapoznać na stronie kolektywu skłotu Rozbrat z której pochodzi m. in. prezentowana w relacji fotografia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?