Izrael: Netanjahu wzywa do rozmów o przyszłości Palestyny
[2009-06-15 11:10:45]
Premier Izraela przedstawił również warunki, na jakich Izrael mógłby zaakceptować istnienie niepodległej Palestyny. Przede wszystkim musiałaby ona być państwem zdemilitaryzowanym. Według Netanjahu, państwo palestyńskie musiałoby także – by zostać zaakceptowanym przez Izrael – wyrzec się kontroli nad swoją przestrzenią powietrzną i prawa do wolnego zawierania sojuszów międzynarodowych. Izrael nie może zgodzić się na to, by niepodległa Palestyna była sojusznikiem Iranu czy Hezbollachu. Kolejnym warunkiem dla uznania Palestyny przez Izrael miałoby odrzucenie przez władze palestyńskie roszczeń wypędzonych Palestyńczyków domagających się powrotu na dzisiejsze terytorium Izraela. Netanjahu wyraźnie podkreślił, że Izrael nigdy nie uzna "prawa do powrotu" uchodźców, gdyż ich powrót zagroziłby żydowskiemu charakterowi państwa Izrael. Netanjahu zaznaczył, że koniecznym warunkiem pokoju jest uznanie przez kraje arabskie (zwłaszcza władze palestyńskie) tego, że Izrael jest państwem żydowskim. Polityk Likudu odniósł się także do spraw żydowskich osiedli na terytoriach okupowanych. Zapewnił, że w ramach pokojowych porozumień z władzami palestyńskimi nowe osiedla nie będą tworzone, ale zaznaczył również, że rząd nie zamierza likwidować już istniejących, ani ograniczać ich "naturalnego rozwoju" terytorialnego. Niedzielne wystąpienie było pierwszą ważną wypowiedzią obecnego premiera na tematy międzynarodowe. Do tej pory izraelski polityk w ogóle nie chciał rozmawiać o problemie niepodległości Palestyny i wzbraniał się przed samym używaniem terminu "państwo palestyńskie". Zmiana w tej dziedzinie została dobrze przyjęta w Waszyngtonie, rzecznik prasowy prezydenta Barcka Obamy, Robert Gibbs, wyraził zadowolenie z wystąpienia Netanjahu. Wystąpienie o wiele chłodniej zostało przyjęte w Palestynie. Jaser Abed Rabbo, bliski współpracownik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa stwierdził, że choć Netanjahu mówi o "państwie palestyńskim", to, co proponuje Palestyńczykom, to tak naprawdę tylko "izraelski protektorat", czego Palestyna nie może zaakceptować. Hamas określił wystąpienie izraelskiego premiera jako wyraz "rasistowskiej i ekstremistycznej" ideologii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?