Radom: Strajk pielęgniarek

[2009-08-07 20:15:03]

Od rana 5 sierpnia trwa strajk pielęgniarek i położnych ze Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Protestujące domagają się podwyżek płac
średnio o 600 zł brutto, a także m.in. wprowadzenia taryfikatora, siatki płac i norm zatrudnienia. Strajk jest rozwiązaniem ostatecznym. Zabrakło nam już sposobów domagania się o poprawę naszej sytuacji - powiedziała rozpoczynając strajk Anna Trzaszczka, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu.

Liczba protestujących jest zmienna. Wychodzą pielęgniarki monitorujące sytuację na oddziałach, a dochodzą np. te schodzące z nocnych dyżurów lub wracające po wykorzystaniu wolnych dni. Nie można wykluczyć, że dojdzie do ewakuacji chorych. Kobiety nie wykluczają, że w ramach zaostrzenia protestu rozpoczną okupację szpitala.

Od chwili rozpoczęcia protestu nie rozmawiał z nimi ani dyrektor, ani żaden z przedstawicieli organu założycielskiego. Dyrektor placówki tradycyjnie twierdzi, że na podwyżki płac nie ma pieniędzy mimo, że w roku ubiegłym udzielił znacznych podwyżek jednej tylko grupie pracowniczej - lekarzom.

Z kolei do prokuratury wpłynęło doniesienie od wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa,
polegającego na zmuszaniu personelu szpitala przez poszczególnych członków Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych groźbą bezprawną i podstępem do określonego sposobu głosowania podczas referendum strajkowego, co mogło mieć wpływ na jego wynik. Swoje zawiadomienie do prokuratury złożył też pielęgniarski związek. Powodem jest decyzja dyrekcji szpitala o podjęciu 7 sierpnia ostrego dyżury pomimo ogłoszonego strajku, co stanowi "zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego".

Strajk radomskich pielęgniarek i położnych poparła Polska Partia Pracy. Pracownicy muszą sprawiedliwie zarabiać, by móc godnie żyć. Nie od dziś zawód pielęgniarki traktuje się jako powołanie i osobom go wykonującym odmawia im prawa do wzrostu wynagrodzeń. Na to zgody ludzi pracy oraz organizacji ich reprezentujących być nie może - czytamy w dokumencie podpisanym przez Bogusława Ziętka. Z niepokojem należy odnotować fakt, iż zabraknie 2 mld zł na procedury medyczne, a kolejki do lekarzy specjalistów z dnia na dzień wydłużają się. Niesie to za sobą olbrzymie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia Polek i Polaków. Za taki stan rzeczy odpowiada rząd Platformy Obywatelskiej i jego pomysły prywatyzacyjne względem sektora ochrony zdrowia - dodaje PPP.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku