
Sejm dyskutował o Iraku
[2003-11-28 21:46:23]
W Sejmie RP minister obrony narodowej, Jerzy Szmajdziński, mówił dziś o „polskiej misji” w Iraku. Polityk przedstawił posłom informację o sytuacji w tym kraju i zagrożeniach dla przebywających tam polskich okupantów, wysłanych przez rząd polski.
Minister wyznał, że sytuacja w polskiej strefie okupacyjnej pogarsza się. Na razie stacjonowanie naszych wojsk ma być przedłużone do końca czerwca 2004 r., potem w sprawie pobytu obcych sił zbrojnych ma „decydować” tymczasowy rząd Irakijczyków.
Wystąpienie Szmajdzińskiego przerwano, gdy posłowie Samoobrony rozwiesili w sali obrad transparent z hasłem: "Żołnierze do domu... Kwaśniewski, Miller-Rokita, bracia Kaczyńscy do Iraku". Andrzej Lepper mówił: „Powinniśmy wszystko zrobić, by polskich żołnierzy z Iraku wycofać”. Pytał: „Gdzie jest ten Husajn, gdzie jego broń?”. Stwierdzał: „To nie nasz teren, to nie nasza wojna”. Zygmunt Wrzodak z LPR oznajmił zaś, że decyzja o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku była niezgodna z konstytucją, bo „to Sejm wypowiada wojnę”.
Koalicja także tym razem poparła politykę rządu i prezydenta: Bogusława Towalewska z SLD wyraziła zadowolenie, że decyzja o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku nie była koniunkturalna: "rząd podjął ją bowiem mimo nieprzychylnego stanowiska znacznej części opinii publicznej w Polsce i w Europie". Równie entuzjastycznie o polskiej obecności w Iraku mówił też polityk UP, Marian Janicki, który przekonywał zebranych, że Polska nie okupuje Iraku, lecz pomaga w transformacji od dyktatury do demokracji.
Sensacyjną wiadomość podał natomiast wiceminister spraw zagranicznych, Adam Rotfeld. Według polityka naszego ministerstwa są dowody na prowadzone w Iraku prace nad bronią masowego rażenia.
Polska dowodzi w Iraku 9-tysięczną wielonarodową dywizją, w skład której wchodzą także żołnierze z Bułgarii, Dominikany, Hiszpanii, Hondurasu, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mongolii, Nikaragui, Rumunii, Salwadoru, Słowacji, Tajlandii i Ukrainy. Finansowo kontynuacja okupacji Iraku będzie kosztowała Polskę według oficjalnych danych przynajmniej 154 mln złotych.
Andrzej Kleer
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?