Katowice: Działacze WZZ "Sierpień 80" i PPP oddali hołd górnikom z "Wujka"

[2009-12-23 08:47:46]

16 grudnia jak co roku działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy oddali hołd 9 górnikom Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" zastrzelonym przez milicjantów 28 lat wcześniej podczas trwania Stanu Wojennego. Złożono wieńce i zapalono znicze. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod sztandarem w obronie praw pracowniczych i związkowych oraz przeciwko kryminalizacji protestów pracowniczych.

Jesteśmy tu po raz kolejny, ale nie po to, by świętować. Bo nie ma czego świętować. Ani tamte wydarzenia, ani dzień dzisiejszy nie są powodem do tego, żeby tu świętować - zaznaczył na wstępie przewodniczący "Sierpnia 80" i PPP, Bogusław Ziętek. Przypomniał także, że ledwie kilka miesięcy temu na Ruchu "Śląsk" należącym do kopalni "Wujek" zginęli górnicy. Oni nie musieli zginąć podobnie jak nie musieli zginąć ci górnicy 28 lat temu - dodał.

Ziętek podkreślił, że bardzo ważna jest pamięć o tych, którzy giną na swoich stanowiskach pracy i o tych, którzy giną w obronie praw pracowniczych i wolności związkowych. To chichot historii i ironia losu, że 28 lat po wydarzenia z roku 1981 i 29 lat po wielkim zrywie robotniczym z sierpnia roku 1980, dzisiaj na ulicach polskich miast po raz kolejny pojawiają się stoczniowcy, ale nie po to, by walczyć o podwyżki płac, by z dumą mówić o swoim zawodzie. Ale dlatego, że są bezrobotni, że są wyrzuceni poza nawias tego społeczeństwa -powiedział przed kopalnią szef WZZ "Sierpień 80".

Kiedy w 1970 roku palili komitety, stawiano im pomniki. Dziś, gdy palą opony, bo nie mają za co żyć, nazywa się ich bandytami i robią to ci, którzy powołują się na tradycję tych wielkich protestów robotniczych. Tylko dlatego stoimy przed "Wujkiem" i tylko dlatego są tu delegacje z innych kopalń, że te same skarlałe elity polityczne kilka lat temu nie zdołały zniszczyć górnictwa tak, jak dzisiaj zniszczyły stocznie - mówił związkowiec.

Bogusław Ziętek stwierdził ponadto, że górnicy kopalni "Wujek" zginęli, bo wierzyli, że świat pracy i jego ludzie mają prawo do wolnej, niezależnej reprezentacji, że są elementem demokracji i niezwykle istotną częścią społeczeństwa. Obecnie natomiast tam, gdzie wybuchają protesty pracownicze nie przyjeżdża się rozmawiać jak to robiła totalitarna władza PRL-owska, ale wysyła się prokuratorów, policję i sąd by najpierw tych ludzi wyrzucić z pracy, a potem ich sądzić.

W Internecie dostępny jest film zrealizowany przez Telewizję PPP pt. "Wujek - 28 lat później - 16 grudnia 2009". Jest on dostępny na stronie Polskiej Partii Pracy pod adresem: www.ppptv.pl (jest to strona testowa, która po okresie próbnym zostanie przeniesiona na dotychczasowy adres, tj. www.partiapracy.pl).

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku