Powstała Międzynarodowa Organizacja Marksistów-Humanistów
[2010-03-13 08:03:11]
W wydanym przez nową międzynarodówkę oświadczeniu jej działacze podkreślają, że IMHO nawiązuje do idei Karola Marksa oraz twórczyni marksizmu-humanizmu Raji Dunajewskiej. Jak dodają w sposób krytyczny odnoszą się do poglądów takich osób jak Fryderyk Engels, Włodzimierz Lenin czy Lew Trocki, choć nie odrzucają ich całkowicie. Marksiści-humaniści opowiadają się za zniesieniem kapitalizmu w swoich krajach i w skali międzynarodowej, w tym także w państwowo-kapitalistycznych reżimach, które same siebie nazywają komunistycznymi. Dlatego właśnie popieraliśmy Bojkot Autobusów w Montgomery w stanie Alabama w USA w latach 1955-1956, jak i świętowaliśmy z powodu powstania Rad Robotniczych na Węgrzech w 1956 roku. Sprzeciwialiśmy się amerykańskim wojnom w każdym zakątku globu, od wojny w Wietnamie po działaniom przeciwko rewolucji w Nikaragui, a jednocześnie popieraliśmy ruchy wyzwoleńcze w dawnych i dzisiejszych państwach komunistycznych - piszą członkowie IMHO. Działacze marksistowsko-humanistycznej międzynarodówki stwierdzają ponadto, że sprzeciwiają się mocno rozpowszechnionemu po rozpadzie Bloku Wschodniego, że kapitalizm jest system trwały i że rewolucja jest niemożliwa. IMHO sprzeciwia się też reakcyjnym formom antyimperializmu, zarówno tym które oparte są na religijnym fundamentalizmie, jak i nacjonalizmie czy populizmie. Organizacja podkreśla, że jej działacze byli przeciwni zarówno amerykańskiemu atakowi na Irak w 1991 roku, a jednocześnie popierali wolnościowe dążenia Kurdów, walkę mieszkańców Bośni i Hercegowiny o stworzenie multietnicznego społeczeństwa, działania Indian z Chiapas przeciwko globalnemu kapitalizmowi czy też ruchy separatystyczne w Aceh i Kosowie. W dokumencie działacze IMHO mówią także o swoim zaangażowaniu w ruch antywojenny, przy jednoczesnej pomocy dla wyzwolenia kobiet w Iraku, Iranie i Afganistanie oraz o poparciu dla palestyńskiego ruchu wyzwoleńczego, przy jednoczesnym poparcia dla prawa do istnienia dla Izraela w granicach z przed 1967 roku. IMHO stwierdza w swoim oświadczeniu, że działacze międzynarodówki uczestniczą we wszystkich ruchach wolnościowych i we wszelkich organizacjach masowych, które te ruchy tworzą. Międzynarodówka odrzuca potrzebę powstania awangardowej partii rewolucyjnej, uznając jednocześnie, że zaproponowana przez nich luźniejsza forma organizacji nie jest modelem odpowiednim dla wszystkich ruchów na lewicy. Międzynarodowa Organizacja Marksistów-Humanistów twierdzi, że jest otwarta dla wszystkich grup dotkniętych negatywnymi skutkami obecnego ustroju - robotników, mniejszości narodowych i etnicznych, kobiet, przedstawicieli społeczności LGBT, studentów i młodzież. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?