ONZ: Zakończenie sesji poświęconej równości kobiet

[2010-03-13 22:43:15]

Dwutygodniowa sesja Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęcona walce o równość kobiet zakończyła się 12 marca. Miała jednak zupełnie inny wydźwięk, niż podobne spotkanie pięć lat temu. Tym razem bowiem USA nie próbowały uczynić deklaracji antyaborcyjnej najważniejszym tematem.

Spotkania w 2005 roku miało być poświęcone podsumowaniu tego, w jaki sposób poszczególne kraje wcielały w życie projekty reform przyjęte na IV Światowej Konferencji w Sprawie Kobiet, która odbyła się w Pekinie we wrześniu 1995 roku. Tymczasem znaczna jego część zmarnowana została na dyskusję nad żądaniem administracji George`a Busha, żeby w deklaracji końcowej wyraźnie nie gwarantować kobietom prawa do aborcji. Ostatecznie jednak w obliczu silnej międzynarodowej opozycji strona amerykańska odstąpiła od tego żądania.

Tym razem aborcja w ogóle nie była przedmiotem przemówienia amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, która jako ówczesna pierwsza dama brała udział także w kongresie pekińskim przed piętnastu laty. Clinton skupiła się na równych szansach dla kobiet w biznesie i edukacji, zniesieniu dyskryminacji w regulacjach prawnych i w praktycznym życiu, a także na powstrzymaniu "globalnej pandemii" agresywnych ataków na kobiety. Nawiązała też do rosnącego poparcia USA dla planowania rodziny jako części Globalnej Inicjatywy Zdrowotnej (Global Health Initiative), która ma na celu ograniczenie śmierci matek i dzieci oraz zarażeń wirusem HIV.

W deklaracji końcowej przyjętej podczas sesji ministerialnej ponownie wyrażono poparcie dla celów określonych w Platformie Pekińskiej, wyrażono zadowolenie z postępu w ich realizacji, a także obiecano zrobić więcej dla przezwyciężenia wyzwań i przeszkód w dążeniu do równości kobiet i wzmacnianiu ich pozycji.

Pełny tekst Platformy Pekińskiej dostępny tutaj.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku