Wiceprzewodniczący PE zmienia barwy polityczne
[2010-03-14 00:47:27]
![]() McMillan-Scott wszedł na początku kadencji parlamentu w ostry konflikt z kierownictwem Konserwatystów, które zdecydowało się opuścić główne ugrupowanie centroprawicowe - Europejską Partię Ludową (European People`s Party), i powołać do życia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (European Conservatives and Reformists), prawicowo-eurosceptyczny sojusz z kilkoma skrajnymi partiami z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polskim Prawem i Sprawiedliwością. Polityk brytyjski wywołał wtedy polityczny skandal, kiedy wbrew decyzji nowego klubu wystawił swoją kandydaturę na stanowisko wiceprzewodniczącego PE i pokonał w głosowaniach oficjalnego kandydata tego ugrupowania, europosła Michała Kamińskiego (PiS). W rezultacie klub eurosceptyków pozostał bez wiceprzewodniczącego PE, a niesubordynowany poseł opuścił jego szeregi i pozostał niezrzeszonym członkiem parlamentu. Konserwatyści wydalili go z partii we wrześniu ubiegłego roku. W liście do lidera Partii Konserwatywnej i pretendenta do fotela premiera w zbliżających się wyborach Davida Camerona, europoseł McMillan-Scott ostro skrytykował nowy sojusz polityczny Torysów, przypominając, że nawet prawicowi komentatorzy z pisma "Economist" określili go jako tandetny i przynoszący wstyd. Wypomniał także Cameronowi, że nie był wstanie przyznać, że obecny lider Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Michał Kamiński ma antysemicką, homofobiczną i rasistowską przeszłość polityczną. Ta ostatnia uwaga ma zapewne związek z głośnym w Wielkiej Brytanii skandalem, który przetoczył się przez media brytyjskie w ubiegłym roku. Sprawa dotyczyła "wybielania" fundamentalistycznie prawicowej przeszłości politycznej Michała Kamińskiego w angielskim wydaniu Wikipedii, które zostało dokonane z komputera zlokalizowanego w gabinecie Partii Konserwatywnej w Parlamencie w Londynie. Postępek Torysów miał miejsce w czasie, w którym byli oni w ogniu krytyki ze strony opinii publicznej z powodu nawiązania współpracy nie tylko z PiS, ale także z łotewskimi neofaszystami z partii Dla Ojczyzny i Wolności (Tēvzemei un Brīvībai/LNNK), którzy do dziś biorą udział w corocznych obchodach ku czci łotewskich oddziałów Waffen SS. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?