Wielka Brytania: Poniżające traktowanie pracowników w przemyśle mięsnym
[2010-03-14 11:55:58]
Według twórców raportu ponad jedna trzecia pracowników znosiła poniżające traktowanie z powodu strachu przed zwolnieniem z pracy i utratą stabilnego źródła przychodów. Ci sami pracownicy nie mieli dostatecznej wiedzy jak bronić swoich praw i złożyć skargę na pracodawców. Migranci stanowili aż jedną trzecią wszystkich pracowników przemysłu mięsnego, oraz aż 70 proc. pracowników zatrudnionych przez zewnętrzne agencje; niektórzy z nich nie mieli pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii. Według raportu w zakładach w Wielkiej Brytanii stosowano przemoc fizyczną taką jak kopanie, popychanie, rzucanie przedmiotami w pracowników. Takie przypadki zgłosiła aż jedna piąta badanych. Poniżano, obrażano i znieważano pracowników. Jedna trzecia badanych doświadczyła lub była świadkiem tego typu zachowań. Według jednej z pracownic kobiety były atakowane w ten sposób częściej niż mężczyźni. W skandaliczny sposób traktowano kobiety w ciąży. Według jednej czwartej pracowników kobiety zmuszane były do pracy, która zagrażała ich stanowi zdrowia (podnoszenie ciężkich przedmiotów, długotrwałe stanie przy taśmie produkcyjnej). Zdarzyły się także przypadki zwolnień kobiet, które zaszły w ciążę. Nie pozwalano pracownikom i pracownicom korzystać z ubikacji nawet gdy mieli problem z pęcherzem (co doprowadzało do moczenia się) lub miały okres (musiały chodzić w przekrwawionych ubraniach). Zmuszano pracowników do pracy po 16-18 godzin, 90 godzin w tygodniu, bez ani jednego dnia przerwy. Ośmiu na dziesięciu z 260 pracowników potwierdziło, że pracownicy zatrudniali przez agencję byli traktowani gorzej niż inni pracownicy. Płacono im mniej, wykonywali także gorsze prace. Zakłady mięsne zwalają winę za złe traktowanie pracowników na supermarkety, które skupują 80 proc. produkowanego przez nich mięsa. Według niektórych firm naciskanie przez supermarkety na produkowanie żywności po bardzo niskich cenach stwarza warunki do nieetycznego zachowania wobec pracowników. Raport można przeczytać tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?