Chiny: Amerykańskie firmy niezadowolone z polityki rządu
[2010-04-02 14:02:16]
Reprezentująca 1200 firm Amerykańska Izba Handlowa w Chinach (American Chamber of Commerce in China) stwierdziła w swoim raporcie z 2 kwietnia, że Pekin wycofuje się z polityki otwartego rynku, rezerwując poszczególne działy gospodarki dla rodzimych przedsiębiorstw, aby ułatwić im wzrost i konkurencyjność na światowych rynkach. Działania te, określane mianem lokalnej innowacji dotyczą między innymi faworyzowania przez rząd chińskiego przemysłu komputerowego i wysokich technologii. Jak podaje Associated Press, z przestawionej w raporcie ankiety, którą objęto 388 firm wynika, że po raz pierwszy najbardziej znaczącym wyzwaniem dla amerykańskich przedsiębiorstw w Chinach stały się niespójne przepisy. Wcześniej za największy problem uznawano brak chińskich menedżerów. Obecnie siedem z ośmiu najpoważniejszych wyzwań wskazywanych przez firmy dotyczy przeszkód stwarzanych przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej, w tym konieczności uzyskiwania licencji, faworyzowania krajowych firm w przetargach rządowych, biurokracji i niejasnych przepisów. Amerykańska Izba Handlowa w Chinach podała, że 28 procent badanych przedsiębiorstw twierdzi, iż traci rynek z powodu lokalnej innowacji, a 40 procent spodziewa się, że polityka ta zaszkodzi ich interesom, gdy zostanie w pełni wprowadzona w życie. Raport został opublikowany w czasie, gdy kilka wydarzeń poważnie zaniepokoiło ponadnarodowe firmy w Chinach: Google wszedł z Pekinem w spór dotyczący cenzury Internetu, a czterej pracownicy Rio Tinto, trzeciego największego koncernu wydobywczego na świecie, odpowiadają przed sądem za przyjmowanie łapówek i szpiegostwo gospodarcze. Zastępca ministra przemysłu Chin Chen Jian powiedział 2 kwietnia, że polityka rządu przyciągająca inwestorów zagranicznych pozostaje bez zmian, ale aktywność gospodarcza powinna być zgodna z prawem. Wszystkie firmy, które przestrzegają chińskiego prawa doświadczą wspaniałego rozwoju - dodał. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
24 maja:
1743 - W Boudry urodził się Jean-Paul Marat, francuski polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1905 - Urodził się Michaił Szołochow, radziecki pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla.
1945 - Utworzono Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Gdańską i Politechnikę Śląską.
1972 - Frakcja Czerwonej Armii (RAF) dokonała w zachodnioniemieckim Heidelbergu zamachu na kwaterę główną armii amerykańskiej w Europie.
2013 - Rafael Correa (Alianza PAIS) został zaprzysiężony na trzecią 4-letnią kadencję.
2019 - Zmarł Jan Guz, związkowiec, 2004-19 przewodniczący OPZZ.
?