Porozumienie płacowe w PKP Polskich Liniach Kolejowych

[2010-04-09 19:54:02]

W nocy z 7 na 8 kwietnia podpisano porozumienie płacowe między zarządem spółki Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe, a związkami zawodowymi. Pracownicy PKP PLK mają otrzymać średnio 150 złotych brutto podwyżki pensji zasadniczej od 1 kwietnia. Kończy to spór zbiorowy, a kolejarze zdecydowali o odwołaniu kolejnych blokad torów.

Na początku żądaliśmy wzrostu pensji zasadniczych o 200 złotych od stycznia, ale i to porozumienie uważamy za sukces. W obecnej sytuacji nie mogliśmy wywalczyć większych podwyżek. Jestem przekonany, że pracownicy będą zadowoleni – powiedział po podpisaniu porozumienia przewodniczący Sekcji Zawodowej Przewozów Pasażerskich NSZZ "Solidarność" Henryk Grymel.

W ostatnich tygodniach kolejarze z PKP PLK blokowali tory w Białymstoku, w Wrocławiu, w Koluszkach, w Gdańsku, Motyczu i we Włoszczowej. Planowano także kolejne akcje w tym m.in. w Gliwicach i pod Warszawą.

Pojawiły się jednak kolejne problemy. Władze spółki zapowiedziały, że aby znaleźć pieniądze na podwyżki pensji muszą zwolnić część kolejarzy. Nie zgadzają się na to jednak pracownicy PLK z województwa podlaskiego. Jesteśmy zdeterminowani walczyć o naszych pracowników, bo jednak tu na tym terenie jest trudno o pracę - stwierdził Grzegorz Janczyło, przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu w Białymstoku.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to spółka z grupy Polskie Koleje Państwowe, odpowiadająca za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych w Polsce w tym za jej utrzymanie, modernizację oraz udostępnianie ich przewoźnikom kolejowym. Firma zatrudnia ponad 40 tysięcy pracowników.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku