Pinior na liście UW

[2004-03-20 01:22:06]

Józef Pinior prawdopodobnie otworzy w okręgu dolnosląsko-opolskim listę wyborczą Unii Wolności w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ostateczna decyzja ma zapaść na sobotnim posiedzeniu zarządu regionu UW.

Józef Pinior jest obecnie pełnomocnikiem wojewody dolnośląskiego Stanisława Łopatkowskiego (SLD) ds. europejskich. Bezpartyjny, pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W komentarzach dla prasy powtarza, że nie zamierza wstępować do UW. Jeszcze niedawno spekulowano, że w wyborach do PE wystartuje z listy SLD-UP.

Pinior urodził się w 1955 r. Był jednym z legendarnych liderów podziemnej "Solidarności" na Dolnym Śląsku, członkiem krajowych władz żwiązku, a także działaczem wielu organizacji lewicowych, w tym również - lewicy radykalnej. W czasach PRL skazywany za swoją działalność na więzienie, areszty i grzywny, wielokrotnie zatrzymywany. W stanie wojennym wraz z Władysławem Frasyniukiem ukrył przed SB pieniądze związku, wydając je nie tylko na bieżącą działalność, ale również inwestując. Zwrócił je potem z zyskiem; dokładne rozliczenie przedstawił na pierwszym kongresie "Solidarności" po przełomie w 1989 r., gdzie otrzymał absolutorium.

Przez lata znany jako trockista. W 1987 r. wraz z Janem Józefem Lipskim zakładał odrodzoną PPS. Potem m.in. z Piotrem Ikonowiczem znalazł się w PPS-Rewolucja Demokratyczna. Był również jednym z animatorów wrocławskiej Pomarańczowej Alternatywy. Założyciel Socjalistycznego Ośrodka Pracy, działającego w latach 1990-1992 w radykalnych środowiskach pracowniczych i wśród kontrkulturowej młodzieży.

Potem przez kilka lat związany z Unią Pracy. Zanim został pełnomocnikiem wojewody dolnośląskiego zajmował się głównie pracą naukową.
Start Piniora w wyborach do PE z list UW potwierdza, że zacieśniają się więzy między partią Frasyniuka i niektórymi ze środowisk SLD. Być może jak na razie rzeczywiście nie ma mowy o powstaniu wspólnej partii, a jedynie o przyszłej współpracy - jak to ujął szef unitów po swoich rozmowach z Andrzejem Celińskim, uznawanym za jednego z liderów anty-Millerowskiej opozycji w SLD, skupionej wokół marszałka Marka Borowskiego.

A jednak ewentualny sojusz części SLD, UP i UW staje się coraz bardziej realny. Ta hipotetyczna formacja miałaby duże szanse przejąć część lewicowego elektoratu, bo zapewne potrafiłaby łatwo odciąć się od kompromitujących SLD ludzi i afer.

Jest to dla lewicy perspektywa tyleż kusząca, co niepokojąca. Z jednej strony daje nadzieję, że w Polsce powstanie wreszcie formacja socjaldemokratyczna, uczciwsza, bardziej kompetentna i skuteczniej odcięta od PZPR-oowskich korzeni niż SLD. Z drugiej strony oznacza, że proces oczyszczania się centrolewicy przebiega wraz z jej przesuwaniem się ku centrum.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku