Francja: Strajki uczniów przeciwko skróceniu wakacji
[2010-05-13 08:39:21]
Uczniowie w kilku francuskich miastach wzięli udział w dzikich strajkach przeciwko rzekomym rządowym plano skrócenia letnich wakacji o miesiąc. Jak stwierdził 13 maja independent.co.uk, plany takie nie istnieją, jednak plotki zostały szeroko rozpowszechnione na portalach społecznościowych. W rezultacie nastolatki w południowo-zachodniej Francji, Normandii, Dolinie Rodanu i aglomeracji Paryża wzięły udział w strajkach protestacyjnych i marszach.
Pogłoska o zamachu na wakacje wzięła się stąd, że minister edukacji Luc Chatel wezwał do dyskusji nad osobliwościami francuskiego rozkładu zajęć, w którym zwracają uwagę dłuższe niż w większości innych krajów europejskich dni nauki. Nawet uczniowie szkół podstawowych mają lekcje od 8.30 do 16.30, dzięki czemu liczba dni nauki w ciągu roku może być mniejsza. Letnie wakacje trwają dziewięć tygodni, ferie bożonarodzeniowe i wielkanocne – po dwa, a dodatkowo w lutym jest dwutygodniowa "przerwa na narty". Mimo to w sumie liczba godzin nauki we francuskich szkołach wynosi średnio 914, podczas gdy w większości innych krajów Unii Europejskiej bliższa jest 800.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.