Japonia: Oscarowy dokument o delfinach nie może być oglądany

[2010-06-09 09:38:34]

Pięćdziesięciu pięciu dziennikarzy, naukowców i reżyserów filmowych potępiło zastraszanie i groźby, które doprowadziły do tego, że kina w Japonii odwołały projekcje filmu dokumentalnego "The Cove" ("Zatoczka") o rzeziach delfinów w pewnej japońskiej wiosce. Pokazy zaplanowane w trzech kinach nie dojdą do skutku po tym, jak nacjonaliści zaatakowali organizatorów wściekłymi telefonami i ostrzeżeniami o protestach. Przeciwnicy filmu w ostatnich miesiącach wywrzaskiwali także przez biurem dystrybutora filmu w Tokio hasła oskarżające film o zdradę japońskiej dumy.

Amerykański film, który w bieżącym roku zdobył Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy dokument, zawiera nagranie z ukrytej kamery, pokazujące polowanie na delfiny w celu pozyskania ich mięsa w jednej z japońskich wiosek, a także Rica O’Barry’ego, tresera delfinów z serialu telewizyjnego "Flipper", usiłującego powstrzymać rzeź.

Jak doniosła Associated Press, film został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio w październiku 2009 roku, ale dystrybutor, pomimo rozmów prowadzonych z dziesiątkami kin, ma problemy z udostępnieniem go szerszej publiczności.

Wśród osób, które podpisały protest w obronie filmu, znaleźli się między innymi: reżyser filmowy Hirokazu Koreeda, dziennikarz Soichiro Tahara i feministka Chizuko Ueno.

Ten film jest często pokazywany za granicą. Skoro to dzieło, które jest o Japonii, nie może być pokazywane w Japonii, to tylko zwraca uwagę na słabość wolności słowa w Japonii - napisali w oświadczeniu przesłanym do mediów i firmy Unplugged, dystrybutora filmu.

Większość Japończyków nigdy nie jadła mięsa delfina, ale niektórzy z nich uważają, że zabijanie delfinów i wielorybów jest częścią tradycyjnej "kultury kulinarnej" i sprzeciwiają się mieszaniu się do tego obcych, którzy chcą chronić te gatunki zwierząt.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku