Chiny: Perspektywa droższego yuana optymistycznie wpływa na rynki
[2010-06-21 09:06:59]
Narodowy Bank Chin ogłosił, że zrywa z prowadzoną od dwóch lat w obronie przed kryzysem finansowym polityką ścisłego powiązania kursu yuana z kursem dolara amerykańskiego. Oznacza to, że eksport chińskich towarów do części krajów, w tym do USA, może stać się wprawdzie nieco mniej konkurencyjny, natomiast wzrośnie popyt wewnętrzny w Chinach. Dotyczy to zarówno konsumpcji, zwłaszcza towarów z importu, jak i inwestycji. Jest też wyrazem wiary chińskich władz w gospodarkę kraju, a także sygnałem, że nie są one zainteresowane zaostrzaniem kontrowersji związanych ze zbyt niskim – zdaniem zachodnich komentatorów ekonomicznych – kursem yuana, niekorzystnym dla większości partnerów gospodarczych Chińskiej Republiki Ludowej.
Chociaż gwałtowne zmiany kursu yuana do dolara nie są oczekiwane i Narodowy Bank Chin zapewnił, że do nich nie dopuści, w odpowiedzi na podaną 19 czerwca informację, po wznowieniu handlu na rynkach finansowych 21 czerwca mocno wzrosły ceny akcji i surowców na światowych rynkach.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.