Wielka Brytania: Osborne ogłosił drakońskie cięcia wydatków budżetowych
[2010-06-22 20:44:05]
![]() Jak doniósł guardian.co.uk, posunięcie to, określone przez liderów związkowych jako brutalne, uderzy w edukację, policję i budżety samorządowe. Jest więc bardzo prawdopodobne, że koalicja Konserwatystów i Liberalnych Demokratów spotka się z rosnącym sprzeciwem, zapewne także przyjmującym formę strajków. Cięcia obejmą każdy obszar rządzenia, za wyjątkiem służby zdrowia i pomocy dla krajów rozwijających się, które koalicja obiecała zachować. Obniżka wydatków średnio o jedną czwartą nastąpi jednak tylko wtedy, jeśli Departament Pracy i Emerytur nie wprowadzi ustawy o oszczędnościach w sferze wydatków społecznych. Szczegółowy plan limitów dla poszczególnych ministerstw zostanie przedstawiony przez Osborna 20 października. 44 miliardy oszczędności w resortach zostały zasygnalizowane już przez poprzedni laburzystowski rząd, a nowy minister finansów dodał do nich kolejne 17 miliardów. Osborne powiedział, że chce uchronić także edukację i obronność od najgorszych cięć, wskazując tym samym, że inne obszary funkcjonowania państwa doświadczą redukcji wydatków w większym zakresie. Można się spodziewać zaciętej walki poszczególnych ministerstw, które będą chciały obronić swoje budżety, zwracając się do ministra ds. pracy i emerytur Iana Duncana Smitha o wprowadzenie większych oszczędności przez kierowany przez niego resort. Spora część oszczędności pochodzi z zamrożenia płac. Osborne odwoływał się do solidaryzmu społecznego, gdy mówił: Wiele milionów ludzi w sektorze prywatnym miało w ostatnich latach zamrożone pensje, skrócone godziny pracy i ograniczone świadczenia emerytalne. Zaakceptowali to, ponieważ wiedzieli, że alternatywą w wielu przypadków byłaby dalsza utrata miejsc pracy. Sektor publiczny był chroniony przed tymi naciskami, ale teraz staje w obliczu podobnej decyzji. Brendan Barber, sekretarz generalny Kongresu Związków Zawodowych (Trades Union Congress, TUC) tak skomentował budżet: Niektóre naprawdę złe wiadomości dopiero nadejdą. Niechronione budżety departamentów zostaną pokiereszowane. Władze samorządowe będą musiały zaprzestać świadczenia usług, jeśli mają zamrozić lokalne podatki (council tax). Pracownicy sektora publicznego nie przyczynili się do zapaści, ale proszeni są o dźwiganie niesprawiedliwie dużych obciążeń. Zamrożenie płac, podczas gdy inflacja jest wysoka, oznacza rzeczywiste obniżenie poziomu życia – a niewielka ulga dla mało zarabiających jest wciąż mniejsza niż inflacja. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?