RPA: ESKOM zażegnuje strajk swoich pracowników

[2010-07-07 20:24:12]

Spółka energetyczna ESKOM zażegnała groźbę strajku swoich pracowników. Przerwy w dostawie energii mogłyby spowodować zakłócenia transmisji z Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Strajk zaplanowany na dzień dzisiejszy był organizowany przez związki zawodowe górników i pracowników przemysłu metalurgicznego w celu wywalczenia podwyżek wynagrodzenia.

ESKOM będący własnością państwa monopolista na rynku dostaw energii elektrycznej w RPA zgodził się na podwyżki wypłat pracownikom w wysokości od 8,5 proc. do 9 proc.. Oprócz tego firma wypłaci wszystkim pracownikom zasiłek mieszkaniowy w wysokości 1500 randów (ok. 300 zł).

Jak podaje stacja BBC, Jim Irvin, sekretarz generalny związku metalowców, przyznał, że propozycje podwyżek są wyjątkowo dobre i zapowiedział, że prawdopodobnie zostaną przyjęte. Tym samym jakiekolwiek protesty będą nielegalne i nie otrzymają poparcia związkowych władz. Mimo zażegnania zagrożenia przerw w dostawach prądu, nadal istnieje groźba wybuchu strajku generalnego i to jeszcze w tym miesiącu.

Poza kilkunastoma związkami zawodowymi, związanymi z Kongresem Związków Zawodowych Południowej Afryki, podwyżek domagają się także pracownicy sektora publicznego - pielęgniarki, nauczyciele, policjanci, żądający podwyżek o 8,5 proc. Rząd zaoferował podwyżki jedynie o 6,5 proc. dotychczasowych poborów.

Krzysztof Mroczko


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku