Australia: Dzieci Aborygenów głodują
[2010-08-05 22:48:51]
![]() Sprawę nagłośnili pracownicy zajmujący się obroną praw dzieci. Powiedzieli oni, że sytuacja okazuje się na tyle zła, że niezbędna jest interwencja taka, jak pomoc międzynarodowa udzielana krajom Trzeciego Świata. Aktywiści zaapelowali o dostarczenie podstawowych produktów żywnościowych przez takie organizacje, jak Czerwony Krzyż czy Oxfam. Jak podaje independent.co.uk, rząd Terytorium Północnego wszczął śledztwo, którego ostatecznym celem jest wzmocnienie systemu ochrony dzieci. Wysłuchano już wielu poruszających doniesień o dzieciach w odległych społecznościach, które bez opieki wałęsały się po nocy, lub zostały porzucone przez rodziców aktualnie znajdujących się w pijackim ciągu. To właśnie na Terytorium Północnym rząd federalny Australii rozpoczął "interwencję", początkowo związaną z problemem wykorzystywania dzieci. Akcja ta rozpoczęła się trzy lata temu, za rządów konserwatywnego premiera Johna Howarda, a następnie była kontynuowana, w złagodzonej formie, przez jego laburzystowskiego następcę Kevina Rudda, który w 2008 roku przeprosił ludność aborygeńską za historyczna niesprawiedliwość i obiecał zmniejszyć różnicę pomiędzy czarnymi i białymi Australijczykami. Nierówności dotyczą zdrowia, oczekiwanej długości życia, wykształcenia i możliwości uzyskania pracy. Niewiele się jednak zmieniło. Tubylcza ludność wciąż umiera 20 lat wcześniej niż jej biali odpowiednicy, a śmiertelność niemowląt rodzonych przez aborygeńskie matki jest dwukrotnie wyższa niż tych, które zostały powite przez inne Australijki. Twierdzenia, że dzieci głodują lub "nie rozwijają się dobrze" zawarte są w materiałach przedłożonych prowadzącym śledztwo w mieście Darwin przez personel zajmujący się ochroną dzieci na Północnym Terytorium. Jego członkowie mówią, że środki przeznaczane dla tubylczych społeczności są "stanowczo nieadekwatne", a widok dzieci, które "nie rozwijają się dobrze" jest im dobrze znany. Proponują oni zwiększenie personelu, który aktualnie składa się z ośmiu osób zajmujących się 14 tysiącami ludzi, a także prowadzenie intensywnych lekcji bycia rodzicem dla uczniów w wieku 13 lat. Duża liczba młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat ma bowiem w tym rejonie co najmniej jedno dziecko. Personel zajmujący się ochroną dzieci wezwał do dostarczenia żywności, ale także do uruchomienia programów, mających na celu rozwiązanie problemów: rodzicielstwa ubogich, biedy, przeludnienia, przemocy, narkotyków, alkoholizmu, hazardu itd. Skarżył się także na obciążenie biurokratycznymi procedurami, które sprawia, że więcej czasu musi spędzać przed komputerem niż z dziećmi i ich rodzinami. Doświadczony pracownik społeczny Dan Baschiera powiedział prowadzącym dochodzenie, że personel chroniący dzieci pomimo całych lat nauki i szkoleń po kilku miesiącach pracy ulega wypaleniu zawodowemu. Zarzucił też rządowi Północnego Terytorium, że pozbawia system ochrony dzieci środków. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?