Liban gwarantuje Palestyńczykom prawo do pracy

[2010-08-22 09:59:15]

Libański parlament przyjął prawo które pozwala podejmować legalną pracę blisko 400 tysiącom mieszkających w tym kraju palestyńskim uchodźcom. Nie będą oni jednak mogli pracować w sektorze publicznym, ani w zawodach medycznych, prawniczych czy technicznych. Nie będą także mieli prawa do kupna własnych domów oraz korzystania z państwowej opieki medycznej i szkolnictwa.

Projekt reprezentującej Druzów Postępowej Partii Socjalistycznej oraz Syryjskiej Partii Narodowo-Socjalistycznej, dający znacznie większe uprawnienia Palestyńczykom, został w trakcie prac parlamentarnych mocno zmieniony przez frakcje chrześcijańskie, które obawiają się, że uchodźcy zechcą się osiedlać w Libanie na stałe, co zmieni proporcje wyznaniowe w kraju. Po raz pierwszy dano Palestyńczykom choć trochę praw. Jeśli pracodawca będzie źle traktował Palestyńczyka będzie on mógł udać się do sądu i złożyć na niego skargę - powiedział Ziad Sayegh, ekspert od spraw palestyńskich uchodźców.

Liderzy Organizacji Wyzwolenia Palestyny w Libanie powitali nowe prawo jako krok w dobrym kierunku, jednak podkreślili, że będą naciskali aby uzyskać kolejne uprawnienia. Spędzili dużo czasu na dyskusjach i nowe prawo tak naprawdę niewiele zmienia. Chciałbym by ten projekt trafił do kosza, abyśmy mogli walczyć o lepszą wersję tego prawa - powiedział z kolei rzecznik lewicowego Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny Suheil Natour.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku