Indonezja: Koniec z indeksem ksiąg zakazanych?
[2010-10-14 23:13:25]
![]() Indonezyjski rząd miał prawo zakazać wydawania publikacji z uwagi na podejrzenie, że wprowadzenie danego dzieła do obrotu mogłoby zagrażać porządkowi publicznemu. Ze względu na ogólnikowość przepisu, prawo było powszechnie wykorzystywane do szykanowania pisarzy niewygodnych dla władzy i tworzenia indeksów autorów zakazanych. Co ciekawe, z przepisu korzystano również po odsunięciu Suharto od władzy. Bardziej sceptyczni komentatorzy zwracają uwagę, że decyzja Sądu Konstytucyjnego nie oznacza wcale, że w Indonezji panować będzie od teraz wolność słowa. Zwraca się uwagę, że władze mają nadal możliwość zakazania - na podstawie równie ogólnikowych przepisów - wydawania publikacji, które zawierałyby treści pornograficzne i szerzyłyby zgorszenie. Publikacje mogą być zdjęte z rynku również wtedy, gdy zawierają treści komunistyczne. To ostatnie prawo jest kolejnym z reliktów ery generała Suharto, który zaciekle zwalczał komunistów, socjalistów i działaczy związkowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?