Francja: Europejska Konferencja Antykapitalistyczna

[2010-10-20 20:14:53]

16 i 17 października odbyła się w Paryżu trzecia Europejska Konferencja Antykapitalistyczna, zwołana z inicjatywy Nowej Partii Antykapitalistycznej (Nouveau Parti anticapitaliste) z Francji i Socjalistycznej Partii Robotniczej (Socialist Workers Party) z Wielkiej Brytanii (inicjatorem poprzedniego tego typu spotkania była NPA).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 22 lewicowych partii, organizacji i bloków politycznych z Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Z Polski w konferencji uczestniczyła delegacja Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" z przewodniczącym Bogusławem Ziętkiem. Wprowadzenia do poszczególnych punktów porządku obrad przedstawili Alex Callinicos (SWP) oraz Yvan Lemaitre i Vanina Giudicelli (NPA).

Konferencja przebiegała pod przemożnym wrażeniem gigantycznych protestów społecznych we Francji. Uczestnicy wzięli udział wielkiej demonstracji 17 października, na której, w imieniu ogółu uczestników konferencji, przemawiali przedstawiciele polskiej (B. Ziętek), greckiej i hiszpańskiej lewicy antykapitalistycznej.

Omówiono sytuację i układ sił społecznych i politycznych w poszczególnych krajach na tle kryzysu międzynarodowego, obradowano o odpowiedziach antykapitalistycznych na kryzys i dyskutowano o wspólnych postulatach, wokół których będzie się prowadzić wspólne kampanie. Uczestnicy spotkania uznali, że Europa kapitalistyczna, zjednoczona na podstawie traktatów z Maastricht i Lizbony, przeżywa kolejny kryzys, a ogromne deficyty budżetowe spowodowane przez rządy, które przeznaczyły fundusze publiczne na ratowanie systemu finansowego i banków, chce się teraz pokryć kosztem świata pracy, grożąc zdobyczom socjalnym i demokratycznym.

Przedstawiciele europejskiej lewicy antykapitalistycznej stwierdzili, że we wszystkich dziedzinach życia gospodarka wolnorynkowa powoduje głęboką regresję, której granice zależą jedynie od siły i rozmachu społecznego oporu. Ich zdaniem opór ten rozwija się bardzo nierównomiernie w różnych krajach Europy, ale stopniowo narasta, o czym świadczę potężne protesty w Grecji czy Francji oraz nadciągające protesty w Hiszpanii i Portugalii. Zdaniem uczestników konferencji obecne walki we Francji mają wielki wymiar europejski i ich wynik zaważy na układzie sił klasowych w całej Europie.

Za najważniejsze zadanie lewicy antykapitalistycznej uznano rozwijanie walk społecznych na jak najszerszej i jak najbardziej bojowej podstawie oraz nie dopuszczanie do ich podkopywania, ograniczania i kontrolowania przez biurokracje związkowe i neoliberalną socjaldemokrację. Lewicowi działacze pokreślili, że nie zgadzają się, aby świat pracy płacił za kryzys wywołany przez kapitalistów i zamierzają walczyć o demokrację pojmowaną jako prawo świata pracy i ludności do decydowania, sprawowania kontroli i bezpośredniego uczestnictwa w zarządzaniu społeczeństwami, przedsiębiorstwami, usługami publicznymi i społecznościami oraz o zerwanie z Europą finansjery i o budowę Europy pracowników i ludów.

Postanowiono prowadzić skoordynowane akcje na znak solidarności z walką francuskiego świata pracy oraz działać wspólnie m.in. przy okazji kontrszczytu w Lizbonie w listopadzie br. przeciwko NATO oraz przeciwko przyszłemu spotkaniu państw G20 we Francji. Uzgodniono, że Europejskie Konferencje Antykapitalistyczne będą odbywały się dwa razy do roku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku