Bradley Manning traci zdrowie w izolatce
[2010-12-17 17:23:16]
![]() Jak podaje guardian.co.uk, przyjaciele i zwolennicy Bradleya twierdzą, że stał się on przedmiotem pozasądowego prześladowania, zastraszania i prób przekupienia przez agentów rządu amerykańskiego. David House, informatyk z Bostonu, który odwiedza Manninga dwa razy w miesiącu, twierdzi, że jego stan się pogarsza. Przez ostatnich kilka tygodni zauważyłem stałe pogorszenie się jego stanu umysłowego i fizycznego. Przedłużające się uwięzienie w pojedynczej celi niezaprzeczalnie zbiera swoje żniwo jeśli chodzi o jego intelekt; niemożność odbywania ćwiczeń fizycznych z powodu [więziennych] przepisów wywiera wpływ na wygląd fizyczny w sposób, który sugeruje fizyczną słabość. Zdaniem House’a Manning nie jest już tym samym błyskotliwym człowiekiem, którym był kiedyś, pomimo wysiłków, żeby angażować się w aktywność umysłową. Władze twierdzą, że aresztant jest trzymany w izolatce dla jego własnego dobra. House ma co do tego wątpliwości. Początkowo wierzyłem, że czas spędzony w samotnym uwięzieniu był decyzją podjętą dla jego bezpieczeństwa. W miarę upływu czasu i zaprzestania obserwacji pod kątem samobójstwa (...) stało się jasne, że jego czas w odosobnieniu - i brak poduszki, pościeli, swobody w gimnastykowaniu się, czy też możliwości oglądania bieżących wydarzeń w telewizji - zostały wprowadzone jako sposób ukarania go, a nie zapewnienia mu bezpieczeństwa - powiedział. House stwierdził też, że wielu ludzi niechętnie mówi o warunkach więziennych Manninga, bo byli nękani przez rząd, poddawani obserwacji, przejmowano ich komputery bez nakazu sądowego, a nawet próbowano przekupić. Niektórzy są nieustannie śledzeni. Jeden z ekspertów ds. komputerów powiedział, że oferowano mu gotówkę za - jak się wyraził - "infiltrowanie" strony internetowej WikiLeaks. Próba dochodzenia w sprawie tych oskarżeń podjęta przez dziennikarzy "Washington Post" napotkała na odmowę udzielenia innych informacji, niż ta, że wojskowy oddział dochodzeń kryminalnych prowadzi śledztwo w tej sprawie. 23-letni House powiedział, że celnicy czekali na jego i jego dziewczynę, gdy wracali do USA z krótkich wakacji w Meksyku. Przeszukano ich torby, a dwaj mężczyźni, którzy przedstawili się jako urzędnicy służby bezpieczeństwa (Homeland Security) powiedzieli, że zostaną zatrzymani w celu przesłuchania i nie zdążą przesiąść się na kolejny lot. Zabrano im urządzenia elektroniczne, a także kazano oddać paszporty i kody szyfrowe, czego jednak odmówili. Urządzenia wciąż nie zostały zwrócone. Zdaniem House’a, jeśli Manning zostanie skazany, to z powodu swojej postawy etycznej znacznie przewyższającej tę, którą prezentuje rząd USA. Rówieśnicy poznali się przez przyjaciół, ale dopiero po aresztowaniu kolegi House dowiedział się o poświęceniu dla sprawy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?