Wenezuela: Parlament przyznał Chávezowi nadzwyczajne uprawnienia

[2010-12-18 22:50:53]

Parlament Wenezueli 17 grudnia przyznał prezydentowi Hugo Chávezowi prawo rządzenia za pomocą dekretów przez następne 18 miesięcy, a więc na okres o połowę dłuższy niż ten, o który wnioskował sam zainteresowany. Decyzja ta uzasadniana jest kryzysem wywołanym przez powódź, która pozbawiła mieszkań 140 tys. ludzi. W ten sposób pomimo powiększenia stanu posiadania przez opozycję we wrześniowych wyborach przywódca będzie mógł omijać normalną drogę legislacyjną aż do rozpoczęcia kampanii wyborczej w 2012 roku. Dekrety mogą dotyczyć między innymi takich obszarów, jak mieszkalnictwo, gospodarka ziemią, finanse i bezpieczeństwo.

Partie opozycyjne są oburzone i twierdzą, że kraj znajduje się na drodze do dyktatury. W nowym parlamencie, który zawiąże się 5 stycznia 2011 roku zjednoczona opozycja będzie miała 40 proc. mandatów. Chávez nazywał ich małymi Jankesami... obrońcami burżuazji, obrońcami imperium i jego polityki agresji.

Poparcie dla przywódcy "rewolucji boliwariańskiej" w sondażach spada i krytycy decyzji parlamentu twierdzą, że wykorzysta on swoje obecne szerokie uprawnienia do marginalizacji opozycji w czasie, który pozostał do wyborów prezydenckich. Wprawdzie nadzwyczajna sytuacja klęski żywiołowej wymaga możliwości sprawnego rządzenia, ale już za trzy tygodnie taka decyzja parlamentu nie byłaby możliwa, gdyż Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli straci niezbędną większość dwóch trzecich.

W przeszłości Chávez trzykrotnie użył prawa do rządzenia dekretami, stanowiąc około stu praw bez aprobaty parlamentu. W ten sposób znacjonalizował między innymi część sektora naftowego i zwiększył liczbę sędziów sądu najwyższego.

Stosunek Wenezuelczyków do przywódcy kraju jest mocno spolaryzowany. Mniej więcej połowie nie podoba się jego polityka: bezkompromisowa krytyka USA i wprowadzanie w autokratyczny sposób komunizmu. Jednak zwolennicy podkreślają, że przywraca równowagę po latach niestabilności i przysługuje się demokracji, oddając władzę i pieniądze w ręce szeregowych członków grup, którzy mogą decydować o robotach publicznych. Nic więc dziwnego, że jego bazę społeczną stanowią mieszkańcy slumsów i biednych okolic rolniczych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku