Portugalia: Rekordowe koszty obsługi długu
[2011-01-08 13:10:52]
![]() Jak podał guardian.co.uk, szwajcarski Swiss National Bank potwierdził, że zaprzestał przyjmowania portugalskich papierów rządowych jako zabezpieczenia. Wcześniej to samo spotkało rządowe papiery irlandzkie. Choć tym razem Portugalia jest w centrum uwagi spekulantów, także oprocentowanie obligacji rządów innych krajów wzrosło. Indeks używany do pomiaru niepokoju o siłę europejskich banków - the Markit iTraxx Senior Financials index wzrósł w pobliże poziomu, który ostatnio osiągnął w marcu 2009, a więc w szczycie giełdowej paniki. Także koszt ubezpieczenia poszczególnych banków, w tym hiszpańskiego Santandera, wzrósł w związku z propozycją Brukseli, żeby właściciele obligacji częściowo ponosili ryzyko ewentualnego upadku banku. Do tej pory większość banków było ratowanych z pieniędzy podatników i właściciele obligacji nie byli narażeni na takie ryzyko jak posiadacze akcji (kurs bankrutujących banków subsydiowanych przez państwo zazwyczaj stanowił ułamek tego z czasów prosperity). Jednak perspektywa zwiększonego ryzyka oznacza, że kupujący obligacje będą domagać się wyższych odsetek od banków, a to z kolei przełoży się na podwyższenie kosztu kredytów i pożyczek, a w rezultacie spowolni tempo wychodzenia z recesji gospodarczej. Irlandia, która zaakceptowała subsydia wysokości 85 mld euro chciałaby znów pozyskiwać środki na rynkach finansowych, ale obecnie koszty pożyczania pieniędzy przez ten kraj wynoszą powyżej 9 proc. i są uważane za zbyt wysokie. Niepokój w strefie euro przyczynia się do obniżenia kursu wspólnej waluty. 7 stycznia kurs euro do dolara spadł poniżej 1,30, a więc do poziomu najniższego od września. Czteroletnie minimum wobec USD euro odnotowało w czerwcu, kiedy to spadło poniżej poziomu 1,19. Osłabienie tej waluty może być korzystne dla eksporterów ze strefy euro, co w praktyce oznacza największe korzyści dla gospodarki niemieckiej. Na zdjęciu: Tablica z napisem "Strajk generalny, ja go robię", która została zawieszona przez demonstrantów na jednym z posągów w Lizbonie podczas listopadowych protestów przeciwko cięciom budżetowym. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 maja:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.
?