USA: Wyrzuceni pracownicy Chipotle protestują
[2011-01-22 16:55:57]
![]() Chipotle jest wielką ponadnarodową korporacją, która określa się jako świadoma społecznie sieć restauracji meksykańskich, która sprzedaje "jedzenie z uczciwością". Jednak w tuż przed świętami korporacja brutalnie, bez podania przyczyny wyrzuciła z pracy setki meksykańskich i innych latynoamerykańskich pracowników. Działanie to zostało potępione przez Minesocki Komitet Działania na rzecz Praw Imigrantów (Minnesota Immigrant Rights Action Committee, MIRAc) potępił publicznie zwolnienie, a media szybko zwróciły na to uwagę. Od tamtej pory zwolnieni pracownicy głośno domagają się sprawiedliwości. Żądają zadośćuczynienia, w tym zaległej wypłaty, ekwiwalentu za urlop i rekompensaty za wysługę lat. Domagają się także wyjaśnień od byłego pracodawcy. Pod wpływem nacisku ze strony pracowników i ponawianych pytań dziennikarzy Chipotle w końcu przyznała w mediach (ale nie bezpośrednio w odpowiedzi na zapytanie pracowników), że zwolnienia grupowe były rezultatem wprowadzenia audytu I-9 przez Urząd Kontroli Imigracji i Ceł (Immigration and Customs Enforcement, ICE). Jak podaje portal FightBacknews.org, audyty I-9 są mechanizmem antyimigracyjnym, który jest stosowany ze zwiększoną intensywnością od czasu objęcia urzędu przez Baracka Obamę. W ich wyniki przez USA przetaczają się potężne fale zwolnień imigrantów z pracy. W stanie Minnesota oprócz pracowników Chipotle półtora roku emu zwolniono także 1200 dozorców z firmy ABM i 100 pracowników w Południowym Saint Paul, którzy byli członkami związku zawodowego the United Food and Commercial Workers (UFCW). Zdaniem należącego do MIRAc Brada Sigala zaniechanie polityki niesprawiedliwych zwolnień nie wymaga procesu legislacyjnego, a jedynie decyzji administracyjnej, którą Obama może podjąć z dnia na dzień, jeśli rzeczywiście popiera prawa imigrantów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 maja:
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.
?