Rzepak nie przezimował

[2011-04-26 12:02:30]

Polscy rolnicy mają poważny problem. Tegoroczna zima - odwilż w lutym, potem powrót zimna i długo otrzymujące się nocne przymrozki spowodowały, że licznym plantacjom rzepaku nie udało się przezimować. Dodatkowo, jesienny wysiew był w ubiegłym roku opóźniony, ponieważ nie dopisała pogoda. Oznaczało to mniejsze nawożenie i opryski, co też osłabiło rośliny. Niestety, w tym roku okazało się, że straty będą znaczne. Oznacza to konieczność podjęcia szybkich decyzji. Rolnicy mogą zaorać pola i wysiać inne zboża. Problemem jest jednak to, że wcześniejsze nawożenie pod rzepak ogranicza pulę możliwej uprawy do pszenicy czy żyta. Po wtóre, w związku z zeszłorocznymi powodziami w Polsce brakuje ziaren. Podobny deficyt materiału siewnego utrudnia sprowadzenie go z zagranicy. Problemem są także kontrakty podpisywane z firmami jeszcze w zeszłym roku na skup rzepaku. Jedni mogą się z nich po prostu nie wywiązać i zapłacić kary za zerwanie kontraktów, inni będą stratni, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w lecie ceny rzepaku pójdą bardzo w górę.

Z rzepaku produkuje się jadalny olej, ale ma on także zastosowanie w przemyśle: w produkcji pokostu i biopaliw. Rzepak ma też znaczenie w pszczelarstwie - jest rośliną miododajną. Nieudane zbiory mogą zatem odbić się na cenach produktów pochodnych.

Uprawy rzepaku w Polsce to prawie 7 proc. w strukturze wszystkich zasiewów. Jest to wrażliwa i relatywnie kosztowna w pielęgnacji roślina. Źle znosi zimno i opady deszczu, a do jej zbiorów potrzebny jest specjalnie wyposażony kombajn.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku