Warszawa: Protest lokatorów przeciw zmianom prawa

[2011-04-30 22:17:06]

Około 120 osób wzięło 29 kwietnia udział w proteście zorganizowanym pod Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie.

Zorganizowały go Komitet Obrony Lokatorów oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów w odpowiedzi na planowane przez ministerstwo zmiany w prawie. Zakładają one wprowadzenie czasowych umów najmu komunalnego, co dawałoby samorządom możliwość weryfikowania, czy w zasobie komunalnym nie mieszkają osoby "zbyt bogate". Ministerstwo chce również między innymi, aby nie było grup osób, którym w wypadku eksmisji z urzędu przysługuje prawo do lokalu socjalnego, a w każdym wypadku o jego przyznaniu decydował sąd.

W proteście uczestniczyli również członkowie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Związku Syndykalistów Polski i Lewicowej Alternatywy.

Piotr Ciszewski z WSL i LA powiedział, że samo weryfikowanie, czy w mieszkaniu komunalnym nie zamieszkują osoby bogate jest słuszne, ale oddanie prawa do ustalania kryteriów samorządom spowoduje, że będzie ono nadmiernie zaostrzane. Dodał, że rozwiązaniem problemu braku mieszkań nie jest utrudnianie dostępu do nich, ale zmiany prawa pozwalające na rozwój TBSów oraz prowadzenie programów budownictwa komunalnego.

Andrzej Smosarski mówił o eksmisjach. Stwierdził, że eksmisje do pomieszczeń tymczasowych, czyli bez zapewnienia lokalu socjalnego to rozłożone na raty wyrzucanie ludzi na bruk. Dodał, że jeśli przedstawiciele ministerstwa infrastruktury nie wiedzą, jak prowadzić normalną politykę mieszkaniową, powinni zaprosić ekspertów z krajów Europy Zachodniej, gdzie prowadzi się na przykład programy budowy mieszkań komunalnych czy wspiera spółdzielczość. Mówił również o przerzucaniu odpowiedzialności za tragiczny stan mieszkalnictwa między ministerstwem a samorządami.

Jedna z lokatorek zabrała głos i powiedziała, że obecnie władze lokalne w Wielkiej Brytanii bardziej dbają o warunki mieszkaniowe emigrujących tam Polaków niż władze w Polsce.

Przedstawiciele protestujących złożyli w ministerstwie stanowisko Komitetu Obrony Lokatorów w sprawie zmian prawa. Minister Piotr Styczeń zaproponował spotkanie z przedstawicielami organizacji lokatorskich, proponując konsultacje propozycji ministerstwa. Rozmowy mają się odbyć w maju.

Po wiecu zebrani przeszli pod budynek Sejmu skandując "Eksmitować polityków", "Lokatorzy to nie towar" oraz "Mieszkanie prawem, nie towarem".

Michał Warecki


Foto: Centrum Informacji Anarchistycznej.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku