Trybunał Konstytucyjny o zgromadzeniach

[2004-11-10 18:43:38]

Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją zapisy ustawy Prawo o zgromadzeniach, zakazujące udziału w zgromadzeniach osobom, których wygląd uniemożliwia ich identyfikację, oraz stanowiące, że za szkody wyrządzone przez uczestnika zgromadzenia podczas jego przebiegu lub bezpośrednio po jego rozwiązaniu solidarnie ze sprawcą odpowiada organizator.

Według Trybunału nie jest konieczna jawność osób uczestniczących w zgromadzeniu, jeśli nie stanowią one zagrożenia dla porządku publicznego.

Trybunał uznał również że dzielenie odpowiedzialności między bezpośredniego sprawcę zajścia i organizatora zgromadzenia, na którym do niego doszło, jest zbyt surowe i może prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady wolności zgromadzeń.
Należy pochwalić Trybunał za sensowne orzeczenie. Nowe Prawo o Zgromadzeniach dawało władzom wprost idealne możliwości manipulacji i prowokacji. W jego myśl praktycznie każde niewygodne zgromadzenie mogło być rozwiązane. Najbardziej bezsensowny był natomiast zapis, dotyczący odpowiedzialności organizatora za szkody powstałe "bezpośrednio po zgromadzeniu", który nie precyzował nawet o jaki czas chodzi.

Co ciekawe żadna z partii politycznych, które mają programy pełne frazesów o "demokracji" i "wolności" nie raczyła zwrócić na to uwagi, a inicjatorem zmian prawa był rząd, żartobliwie zwany "lewicowym".

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku