Proces Kiszczaka po raz piąty

[2011-11-18 20:36:14]

Sąd apelacyjny uchylił 17 listopada wyrok uniewinniający Czesława Kiszczaka (na zdjęciu), nakazując jednocześnie ponowne przeprowadzenie procesu. Oznacza to, że tocząca się od niemal dwudziestu lat sprawa będzie rozpatrywana po raz piąty. Sąd apelacyjny dał jednocześnie sądowi okręgowemu wskazówki, którymi ten powinien się kierować, sądząc oskarżonego.

Reprezentujący poszkodowanych w stanie wojennym górników adwokat Maciej Bednarkiewicz uznał, że uzasadnienie tego wyroku budzi optymizm i nadzieję, że przy ponownym rozpoznaniu, już piątym, sąd, stosując się do wytycznych sądu apelacyjnego, stwierdzi i uzna winę oskarżonego.

Z kolei sędzia Jan Krośnicki stwierdził, że takie przewlekanie sprawy jest karygodne. Można powiedzieć, że wszystkie zarzuty stawiane przez prokuratora oraz pełnomocników oskarżycieli posiłkowych są słuszne - podkreślił.

Broniący Kiszczaka mecenas Grzegorz Majewski nie skomentował wyroku.

26 kwietnia br. warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił generała w procesie dotyczącym śmierci górników w kopalni Wujek w 1981 r. Sędzia Marek Walczak uznał wówczas, że działania oskarżonego nie przyczyniły się do tragedii.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku