Mołdawia: Parlamentowi udało się wybrać prezydenta

[2012-03-17 00:32:59]

Parlament Mołdawii wybrał 16 marca Nicolae Timofti na urząd prezydenta.

Za kandydaturą Timofti, który był jedynym kandydatem, opowiedziało się 62 posłów, przy wymaganym minimum 61 głosów. Oprócz posłów rządzącej koalicji Sojusz na rzecz Integracji Europejskiej (AIE) głosowało na niego troje członków Partii Socjalistów Republiki Mołdawii Igora Dodona oraz deputowany niezależny Mihai Godea. W głosowaniu nie uczestniczyła bojkotująca pracę parlamentu opozycyjna Partii Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM). Jej politycy zapowiedzieli, że nie uznają nowego prezydenta.

Mołdawia nie miała prezydenta od września 2009 roku (917 dni), ponieważ rządząca, centroprawicowa koalicja nie umiała zapewnić sobie w parlamencie konstytucyjnej większości.

Nowowybrany prezydent ma 64 lata. Jest prawnikiem. Ostatnio pełnił funkcję przewodniczącego Najwyższej Rady Sądownictwa Mołdawii.

Waldemar Chamala


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 maja:

1863 - Ferdynard Lassalle powołał do życia Powszechny Niemiecki Związek Robotniczy, będący prekursorem SPD.

1871 - Na barykadzie rewolucyjnego Paryża zginął Jarosław Dąbrowski, polski generał, powstaniec styczniowy, komunard paryski; pochowany na cmentarzu Pere Lachaise.

1920 - Powstała Komunistyczna Partia Indonezji (PKI).

1924 - Urodził się Karlheinz Deschner, niemiecki pisarz, krytyk Kościoła katolickiego.

1926 - Urodził się Joe Slovo, południowoafrykański prawnik i lewicowy działacz polityczny.

1931 - Początek XXII Kongresu PPS w Krakowie; lewe skrzydło partii krytykuje taktykę Centrolewu.

1978 - W Warszawie zmarł Stanisław Bieniek, ps. Szela, partyzant GL i AL, lewicowy polityk i działacz spółdzielczy.


?
Lewica.pl na Facebooku