SLD i RP chcą zmiany prawa o obrazie uczuć religijnych

[2012-03-22 15:24:27]

SLD popiera inicjatywę Towarzystwa Humanistycznego na rzecz zmiany przepisów, dotyczących obrazy uczuć religijnych. Sojusz i Towarzystwo postulują, by była ona ścigana z oskarżenia prywatnego, a nie jak obecnie - publicznego. Na zorganizowanej wspólnie 20 marca konferencji prasowej obie organizacje domagały się też zmniejszenia kary za obrazę uczuć religijnych.

Chodzi o słynny art. 196 kodeksu karnego, zgodnie z którym - "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Na swojej stronie internetowej Towarzystwo Humanistyczne, które już prawie od 10 lat walczy o zmianę restrykcyjnych przepisów, wyraża satysfakcję, że jego propozycja zmian w kodeksie karnym znalazła uznanie w oczach polityków SLD i została bez zmian włączona do szerszego projektu złożonego ostatnio w Sejmie przez klub SLD. Własny projekt w tej sprawie ma również Ruch Palikota. RP chce uchylenia w całości art. 196 kk., jednak SLD proponuje rozwiązanie kompromisowe: Przepis ten jest niezwykle ważnym przepisem, tworzy swoistego rodzaju porozumienie i stan pewnej zgody, że każdy może robić to, co uzna za stosowne w ramach pewnego obrębu. Ruch Palikota chce ten artykuł znieść, wykreślić, uchylić. My chcemy go zmienić, komentuje Ryszard Kalisz.

Z kolei zdaniem Andrzeja Dominiczaka, prezesa TH, wbrew temu, co większość Polaków sądzi, artykuł nie dotyczy tylko obrazy uczuć religijnych, ale też obrazy owych uczuć przez znieważenie. Nie dość, że nie chroni dostatecznie wolności, to stwarza jeszcze możliwość nadużyć. My proponujemy, by ograniczyć penalizację tylko do miejsc kultu, czyli kościołów, świątyń innych wyznań, procesji. Uważamy, że w tej postaci projekt jest kompromisowy.

Po zmianach art. 196 kk. miałby otrzymać następujące brzmienie: „kto umyślnie obraża uczucia religijne innych osób poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych lub znajdującego się w tym miejscu przedmiotów czci religijnej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Ściganie przestępstwa określonego w paragrafie 1 odbywa się z oskarżenia prywatnego".

Tekst projektu nowelizacji, złożony przez SLD w Sejmie, można znaleźć tutaj, na stronie TH.

Katarzyna Matuszewska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku