Podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia uchwalone przez Sejm

[2012-05-11 13:34:07]

Dzisiaj w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące rządowego projektu podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn (zakładającego również tzw. emerytury częściowe dla osób, które ukończyły 65 lat w przypadku mężczyzn i 62 lata w przypadku kobiet w wysokości 50 proc.).

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów: za - 268, przeciw - 185, wstrzymało się - 2, nie głosowało - 5. W głosowaniu udział wzięło 455 członków i członkiń polskiego parlamentu. Za przegłosowaniem ww. zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych opowiedziały się współrządzące kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej (przy trzech osobach nieobecnych), Polskiego Stronnictwa Ludowego (przy głosie przeciwnym Eugeniusza Kłopotka) oraz opozycyjny klub Ruchu Palikota (przy głosach przeciwnych Roberta Biedronia, Anny Grodzkiej, Witolda Klepacza oraz Wandy Nowickiej oraz przy jednej osobie nieobecnej). Także dwóch posłów niezrzeszonych poparło reformę. Z kolei przeciwne były jej kluby parlamentarne Prawa i Sprawiedliwości (przy jednej osobie nieobecnej) oraz Solidarnej Polski i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (w całości składu osobowego).

Debacie i głosowaniu Sejmowemu po raz kolejny (podobnie jak po głosowaniu ws. referendum dotyczącego wieku emerytalnego) towarzyszyła kilkutysięczna manifestacja środowisk związkowych, zorganizowana pod przewodnictwem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Solidarnościowcy zapowiedzieli blokadę głównych wyjść z budynku Sejmu w akcie protestu przeciwko przegłosowanym decyzjom, jednak niektórzy posłowie i posłanki uciekali przez płot znajdujący się za Sejmem.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku