Serbia: Nikolić wygrał wybory prezydenckie

[2012-05-21 02:46:27]

Lider Serbskiej Partii Postępowej Tomislav Nikolić wygrał drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając 49,8 proc. głosów, podczas gdy jego rywal, dotychczasowy prezydent Boris Tadić uzyskał 47,0 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 46,2 proc.

Tadić pogratulował swemu konkurentowi zwycięstwa, jednocześnie deklarując, że nie będzie się ubiegał o stanowisko premiera. Jak stwierdził, nie ma zamiaru uczestniczyć w koabitacji, polegającej na uzgadnianiu stanowisk między rządem a premierem reprezentującymi różne obozy polityczne. Z kolei Nikolić zadeklarował, że Serbia nie zrezygnuje z obrony Kosowa. Będziemy rozwiązywać problemy wewnętrzne, które zostały spowodowane przez działalność Partii Demokratycznej i Borysa Tadića – oświadczył Nikolić. Wyraził również nadzieję na polepszenie stosunków z Rosja. Nikolić nie wyklucza możliwości udziału w zjeździe partii Jedna Rosja na który został zaproszony jeszcze przed wyborami.

Zdaniem wielu obserwatorów jedną z głównych przyczyn porażki Tadića jest niezadowolenie z trudnej sytuacji gospodarczej w jakiej znajduje się Serbia. Występując w telewizji B 92, analityk Ognjen Pribićević zwrócił uwagę na fakt, że bardzo wielu obywateli Serbii otrzymuje płace równowartości 800-1000 złotych miesięcznie. Do tego dochodzi wysokie bezrobocie – 23,7 proc. według danych z listopada ubiegłego roku.

Bolesław K. Jaszczuk


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 maja:

1863 - Ferdynard Lassalle powołał do życia Powszechny Niemiecki Związek Robotniczy, będący prekursorem SPD.

1871 - Na barykadzie rewolucyjnego Paryża zginął Jarosław Dąbrowski, polski generał, powstaniec styczniowy, komunard paryski; pochowany na cmentarzu Pere Lachaise.

1920 - Powstała Komunistyczna Partia Indonezji (PKI).

1924 - Urodził się Karlheinz Deschner, niemiecki pisarz, krytyk Kościoła katolickiego.

1926 - Urodził się Joe Slovo, południowoafrykański prawnik i lewicowy działacz polityczny.

1931 - Początek XXII Kongresu PPS w Krakowie; lewe skrzydło partii krytykuje taktykę Centrolewu.

1978 - W Warszawie zmarł Stanisław Bieniek, ps. Szela, partyzant GL i AL, lewicowy polityk i działacz spółdzielczy.


?
Lewica.pl na Facebooku